След закона за „фалшивите новини“: Световните медии спират репортажите в Русия
15 години затвор заплашват всеки, който разпространява невярна според властта информация за войната в Украйна

Снимка: БТА
Световните медии съобщиха, че спират репортажите в Русия, за да защитят журналистите си след нов закон в страната, заплашващ с до 15 години затвор за разпространение на „фалшиви новини“.
Британската BBC съобщи в петък, че временно е спряла репортажите в Русия, а до края на деня Canadian Broadcasting Company и Bloomberg News заявиха, че техните журналисти също спират работа. CNN и CBS News заявиха, че ще прекратят излъчването си в Русия, а други издания премахнаха авторските публикации на базирани в страната журналисти, докато преценяват ситуацията.
След като руската атака срещу Украйна предизвика почти всеобщо осъждане, Москва се опита да отвърне на удара в информационната война. Тамошният комуникационен регулатор Роскомнадзор блокира най-голямата социална мрежа Facebook, позовавайки се на 26 случая на дискриминация срещу руски медии. Агенция ТАСС съобщи, че Русия също така е ограничила достъпа до Twitter.
Руските официални лица заявиха, че противниците на Русия като САЩ и западноевропейските им съюзници са разпространявали фалшива информация в опит да сеят раздори сред руския народ.
Законодателите приеха поправки в наказателния кодекс, превръщайки разпространението на „фалшива“ информация като престъпление, наказуемо с глоби или затвор. Те също така наложиха рестрикции за всеки, който призовава за санкции срещу Русия след инвазията в Украйна.
Кремъл не отговори веднага на поискания от Reuters коментар относно ходовете на медийните компании да спрат репортажите.
Новинарите смятат, че новият закон ще попречи на независимите репортажи и ще изложи на опасност журналистите. Сега техните медии трябва да балансират задължението към публиката да съобщават за случващото се и защитата на журналистите срещу отмъщение.
Промяната в наказателния кодекс, която изглежда е предназначена да превърне всеки независим репортер в престъпник, прави невъзможно продължаването на каквато и да е нормална журналистика в страната“, пише в съобщение главният редактор на Bloomberg Джон Микълтуейт.
Генералният директор на BBC Тим Дейви каза, че новото законодателство изглежда криминализира процеса на независима журналистика.
„Това не ни оставя друга възможност освен временно да спрем работата на всички журналисти от BBC News и техния помощен персонал в Руската федерация, докато оценяваме пълните последици от това нежелано развитие“, каза той в изявление.
Той добави, че BBC News Service на руски език ще продължи да работи извън Русия. Джонатан Мънро, временен директор на BBC News, каза, че корпорацията не „изтегля“ журналисти от Москва, а оценява въздействието на новия закон.
Canadian Broadcasting Corp., общественият оператор на Канада, заяви, че временно е спрял репортажите от територията на Русия, за да може да търси яснота по новия закон.
Американската ABC News заяви, че ще спре излъчването от Русия, докато оценява ситуацията. Washington Post, Dow Jones и Reuters също преценяват новия закон.
„Нашите основни приоритети са безопасността на нашите служители и отразяването на тази важна история справедливо и пълно“, каза говорителят на Dow Jones Стив Северингхаус.
Да бъдеш в Москва, свободно да говориш с официални лица и да улавяш настроението, е ключът към тази мисия.“
Изпращайки военните си сили в Украйна, президентът Владимир Путин предизвика най-тежката криза между Русия и Запада от края на Студената война, разбивайки финансовите и стокови пазари, пращайки рублата рязко надолу и предизвиквайки икономическа изолация, която никога досега не е сполитала по такъв начин голяма икономика.
Западните правителства и технологични платформи, от своя страна, по-рано забраниха подкрепяните от руската държава медии RT и RIA. Европейският съюз отправи обвинения в системна дезинформация относно руската инвазия в Украйна.
Медийната свобода
Руското външно министерство казва, че западните медии предлагат частичен – и често антируски – поглед към света, като същевременно не успяват да държат собствените си лидери отговорни за корупцията или опустошителните чужди войни, като тази в Ирак.
Западни лидери, включително британският премиер Борис Джонсън и бившият президент на САЩ Барак Обама, отдавна изразяват загриженост относно господството на държавните медии в Русия и казват, че свободите, извоювани при разпадането на Съветския съюз, са били отменени от Путин.
Новият закон е изготвен от горната камара на руския парламент и подписан от Путин, предаде ТАСС. Изглежда, че това дава на руската държава много по-силни правомощия да се бори, като превръща разпространението на фалшивата, според нея, информация в престъпление, наказуемо със затвор.
По-рано Русия прекъсна достъпа до уебсайтове на няколко чуждестранни новинарски организации, включително BBC, Voice of America and Deutsche Welle, заради разпространение на невярна информация за нейната война в Украйна.
BBC каза, че ще започне излъчване на 4-часови новини на ден на английски по късовълново радио в Украйна и части от Русия, възраждайки остаряла технология, използвана през Студената