София бе домакин на третата среща по международния проект SOLARIS
Brand Media Bulgaria е част от консорциума, изследващ по какъв начин изкуственият интелект и в частност генеративните състезателни мрежи влияят върху политическата свобода на гражданите

© ECONOMIC.BG / Brand Media Bulgaria
София бе домакин на третата среща на екипа по проект SOLARIS, финансиран от програмата „Хоризонт Европа“. Събитието, което се проведе на 15-16 април, бе организирано от Brand Media Bulgaria и се проведе в хотел Рослин Централ Парк.
Една година след първата си среща в Амстердам, екипът отново се събра, за да оцени напредъка и да планира предстоящи дейности – този път беше под ръководството на нов водещ партньор, Университета в Утрехт.
Събитието бе модерирано от ръководителя на проекта проф. д-р Федерика Русо. Участниците се включиха в креативна и продуктивна сесия, фокусирана върху стратегиите за комуникация и разпространение на предстоящи научни резултати.
По-рано през годината проектът публикува две значими изследвания: Социално-политически и психологически нагласи към генеративни състезателни мрежи (Socio-political and psychological attitude toward GANs), както и Техническо и социополитическо проучване на съдържание, създадено от генеративни състезателни мрежи (Technical and socio-political reconnaissance of GANs-generated contents).
Една от основните теми, дискутирани по време на първия ден, бе употребата на думата „доверие“ и начинът, по който я използваме, когато говорим за отношение човек - машина. Участниците в проекта обсъдиха също по какъв начин изкуственият интелект и в частност генеративните състезателни мрежи (ГСМ) афектират върху политическата свобода на гражданите. Направи се преглед на съществуващите международни регулации по света, а участниците имаха възможността да тестват за първи път специално създадената за проекта платформа за създаване на deep fake съдържание (б.р. – в превод от английски „дълбока фалшификация“ или „дълбоко фалшив“), която ще бъде използвана като експериментална среда за бъдещи проектни изследвания и симулации.
По време на срещата бе осъществена и онлайн връзка с етичния консултативен съвет на проекта, който предостави ценна обратна връзка по текущите етични въпроси.
Събитието завърши с организирана обиколка в София, на която международният екип имаше възможността да научи повече за комунистическото минало и историята на града от периода преди 1989 г. Участниците посетиха ключови места и научиха повече за всекидневието на социалистическа България.
Следващата присъствена среща на екипа на проекта SOLARIS ще се проведе през есента на 2024 година в Мадрид.
За повече информация за проекта може да следите социалните мрежи:
Twitter account: https://twitter.com/solaris_eu
Facebook page: https://www.facebook.com/SolarisEU
LinkedIn Group: https://www.linkedin.com/company/solaris-eu-project/
Newsletter: https://bit.ly/solaris_newsletter