Соларната енергия ще посрещне 50% от ръста в търсенето на ток
Глобалното потребление на електроенергия ще нарасне с най-бързите си темпове през последните години

© ECONOMIC.BG / Unsplash
Нов анализ на пазара от Международната агенция по енергетика (МАЕ) установи, че потреблението на електроенергия ще нарасне с най-бързите си темпове през последните години. До голяма степен тенденцията ще бъде водена от нарастващото използване в промишлеността, климатизацията, електрификацията и центровете за данни.
Глобалното потребление на електроенергия се прогнозира да нараства с около 4% всяка година до 2027 г. (3500 TWh), движено от ръстовете в редица сектори в цялата икономика.
Електрификацията движи пазара
Electricity 2025, най-новото издание на основния пазарен анализ на сектора на МАЕ, прогнозира, че растежът на глобалното търсене ще бъде еквивалентен на количество, по-голямо от годишното потребление на електроенергия в Япония всяка година между сега и 2027 г. Докладът установи, че скокът се дължи основно на силно нарастващо използване на електроенергия за промишлено производство, повишено търсене на климатици, ускоряване на електрификацията, водено от транспортния сектор и бързото разширяване на центровете за данни.
По-голямата част от допълнителното търсене през следващите три години се очаква да дойде от нововъзникващите и развиващите се икономики, на които се падат 85% от растежа на търсенето.
Директорът на МАЕ за енергийните пазари и сигурността, Кейсуке Садамори, каза: „Ускоряването на глобалното търсене на електроенергия подчертава значителните промени, настъпващи в енергийните системи по света, и подхода на нова ера на електроенергията. Но също така представлява развиващи се предизвикателства за правителствата при осигуряването на сигурни, достъпни и устойчиви доставки на електроенергия.
Въпреки че нововъзникващите и развиващите се икономики са настроени да стимулират по-голямата част от растежа на глобалното търсене на електроенергия през следващите години, се очаква потреблението да се увеличи в много напреднали икономики след период на относителна стагнация.“
ВЕИ ще отговорят на търсенето
Новият доклад прогнозира, че растежът на източниците с ниски емисии – предимно възобновяеми и ядрени – е достатъчен като цяло, за да покрие цялото нарастване на глобалното търсене на електроенергия през следващите три години.
По-специално, производството от фотоволтаична енергия се прогнозира да посрещне приблизително половината от растежа на глобалното търсене на електроенергия до 2027 г., подкрепено от непрекъснато намаляване на разходите и политическа подкрепа. Производството на вятърна енергия ще посрещне около 1/3 от допълнителното глобално търсене на електроенергия през 2025-2027 г. Докладът също така установи, че ядрената енергия се завръща силно, като производството на електроенергия е на път да достигне нови върхове всяка година от 2025 г. нататък през прогнозния период.
Комбинираните възобновяеми източници на енергия като слънчева, вятърна и водна енергия се прогнозира да отговорят на около 95% от нарастването на търсенето на електроенергия до 2027 г. През 2025 г. се прогнозира, че те ще осигурят повече от една трета от общото производство на електроенергия в световен мащаб, изпреварвайки въглищата, според авторите на доклада.
Въглищата са най-големият източник на електроенергия през 2024 г. с дял от 47%. Слънчевите фотоволтаици, от друга страна, са произвели 7% от глобалното производство на електроенергия, тъй като са достигнали границата от 2000 TWh, спрямо 5% през 2023 г.
В резултат на тези прогнозни тенденции се очаква емисиите на въглероден диоксид от глобалното производство на електроенергия да достигнат плато през следващите години, след като се увеличиха с около 1% през 2024 г.
Докладът разглежда видовете натиск, на който са изправени електрическите системи през 2024 г., включително спирания на тока, причинени от екстремни метеорологични условия в Австралия. Той отбелязва, че подобни събития подчертават значението на осигуряването на по-голяма устойчивост на електроенергийните системи.