Сорос: Украйна може да е началото на Трета световна война
Милиардерът предупреждава, че западната цивилизация трябва да победи Путин, за да оцелее

© ECONOMIC.BG / Wikipedia
Финансистът Джордж Сорос каза във вторник, че инвазията на Русия в Украйна може би е началото на Третата световна война. И според него най-добрият начин да се запази свободната цивилизация е Западът да победи силите на президента Владимир Путин.
91-годишният милиардер, легендарен мениджър на хедж фонд, който стана известен, залагайки срещу паунда през 1992 г., представи войната в Украйна като част от по-широка борба между отворени общества и затворени общества, като Китай и Русия, които бяха във възход.
Нашествието може да е началото на Третата световна война и нашата цивилизация може да не оцелее“, каза Сорос пред по време на сесия на Световния икономически форум в Давос, според текст от речта му, публикуван от неговия офис.
„Най-добрият и може би единствен начин да запазим нашата цивилизация е да победим Путин възможно най-скоро. Това е изводът.“
Според него Путин вече смята, че инвазията е грешка и се готви да преговаря за прекратяване на огъня.
Но прекратяването на огъня е непостижимо, защото не може да му се вярва“, каза Сорос. „Колкото по-слаб става Путин, толкова по-непредвидим става.“
Той предупреждава Европейския съюз, че Путин може да спре доставката на природен газ, който в момента задоволява около 40% от нуждите на Европа, „въпреки че наистина боли“.
Инвазията на Русия в Украйна, започнала на 24 февруари, уби хиляди хора, разсели милиони други и породи опасения от най-сериозния сблъсък между Русия и Съединените щати след кубинската ракетна криза през 1962 г.
Путин твърди, че САЩ са използвали Украйна, за да заплашват Русия чрез разширяването на НАТО и Москва е трябвало да защити от преследване рускоговорящите хора. Украйна и нейните западни съюзници отхвърлят това като неоснователен претекст за нахлуване в суверенна държава.
Не мога да предвидя изхода, но Украйна със сигурност има шанс в тази битка“, каза Сорос.
Китайската заплаха
Сорос определи Русия, най-голямата страна в света по площ, и Китай, втората по големина икономика в света, като водещи членове на група от възходящи „затворени общества“, където индивидът е бил подчинен на държавата.
Обръщайки вниманието към президента на САЩ Джо Байдън, който каза, че Западът е заключен в битка с автократичните правителства, Сорос също добави известен песимизъм.
Репресивните режими сега са във възход и отворените общества са под обсада“, каза Сорос. „Днес Китай и Русия представляват най-голямата заплаха за отвореното общество.“
Сорос каза, че цифровите технологии, особено изкуственият интелект, са помогнали на Китай да събира лични данни за наблюдение и контрол на своите граждани по-агресивно от всякога.
Китайските политици отхвърлят чуждите критики, обвинявайки ги в остаряло колониално мислене. Комунистическата партия се хвали, че е изхвърлила от страната чуждите потисници и е възстановила Китай, като е извадила 800 милиона души от бедността.
Сорос разкритикува стратегията на президента Си Дзинпин за „нулев COVID“, заявявайки, че се е провалила и насочва Шанхай към „ръба на открит бунт“.
Наред с политиката за COVID, Сорос казва, че Си е направил поредица от грешки, които могат да му струват значително влияние, докато комунистическата партия се готви за решение, с което да го избере за безпрецедентен трети мандат начело на държавата.
Противно на общите очаквания Си Дзинпин може да не получи желания трети мандат заради грешките, които е допуснал“, каза Сорос. Но дори и да го получи, Политбюро може да не му освободи ръцете да избира членовете на следващия политически кабинет.