Спестовността е начин на мислене
Хората са склонни да инвестират, видят ли възможност, която им дава желаната комбинация от риск, доходност и ликвидност, твърди Иван Иванов

~ 4 мин.
Инвестиционната активност на хората е слаба. За сметка на това paзмepът нa дeпoзититe расте и в ĸpaя нa aпpил 2019 г. надхвърли 52,7 млpд. лв, като в cpaвнeниe c aпpил 2018-a увеличението е с 9%. Нeзaвиcимo oт пoчти нyлeвитe лиxви нa бaнĸoвитe дeпoзити, гражданите пpодължават дa дoвepявaт пapитe cи нa бaнĸитe. Причините: cигypнocт (дeпoзититe дo 196 xил. лв. ca гapaнтиpaни) и лиĸвиднocт (пapитe може дa бъдaт изтeглeни - нaй-мнoгo c тpи дни пpeдизвecтиe, aĸo cyмaтa e гoлямa). Има много други фopми нa влoжeния, които носят пo-виcoĸa дoxoднocт, но те нe ca дocтaтъчнo дoбpe пoзнaти нa широкия кръг xopa.
С Иван Иванов, директор на дирекция „Банкиране на дребно” в Българо-американската кредитна банка, разговаряме за спестовността и инвестиционната активност*:
Г-н Иванов, какво е спестовността?
Тя е начин на мислене. Хората са два типа – спестяващи или потребяващи. Когато имаме цели пред себе си и ни трябва по-голяма сума, започваме да заделяме част от месечните си доходи, за да може в един момент да постигнем това свое желание. Ако парите не достигат, може да се прибегне и до кредит.
Вече 15 години сте в банкирането на дребно. Убедихте ли се в правотата на поговорката „Капка по капка вир, вир по вир язовир”?
Занимавам се с кредити и депозити и виждам как едни клиенти предвидливо спестяват, а други, макар и с добри доходи, не са заделили никакви средства. Спестовността е вътрешно усещане как да управляваш приходите и да планираш разходите.
„Бели пари за черни дни” е друга популярна наша поговорка. Спестовността присъща ли е на българите?
Присъща е, и данните на БНБ го показват, макар лихвите сега да са ниски. Това показаха и резултатите от проучването, което проведохме наскоро. Хората спестяват дългосрочно - предимно, за да си гарантират по-добър стандарт на живот след пенсиониране. Аз съм привърженик спестовността да е във вариант „Бели пари за бели дни“. Нека парите да се харчат за хубави поводи.
Вашето обяснение - защо спестяванията растат?
Част от хората обичат да имат финансов буфер за предвидени или непредвидени обстоятелства. Проучванията ни показват, че пари се спестяват за образование на дете, за покупка на жилище или за първоначална вноска за ипотека, за по-добри доходи при пенсиониране…
Какъв сигнал е за вас ръстът на депозитите?
Хората вярват на банковата система и търсят сигурност за парите си. Клиентите не правят депозити с цел инвестиция, а с цел защита от загуби.
Какво е характерно за инвестициите?
Те имат три компонента – доходност, гъвкавост и риск, и всяка инвестиция е комбинация от тях. По-високият риск обикновено носи и по-голяма доходност. Където няма риск, там е трудно да се очаква доходност.
В какво да инвестират хората?
Всичко зависи от размера на средствата, с които разполагат. Ако имат по-високи доходи, нека да диверсифицират инвестициите си и да влагат парите си в различни неща, при ясното съзнание какъв риск поемат. При по-малко средства, да се насочват към по-нискорискови инструменти. Бих ги посъветвал да изберат банков депозит. Депозитът е най-защитеното и най-ликвидното вложение. За мен не е разумно да сложиш всичките си пари във високорисков инструмент.
Имате ли доверие в Peet-to-Peer инвестициите?
Внимателно ги следя, но за мен това е алтернатива с твърде висок риск. Те предлагат различна доходност - тя варира от 6-7% и стига до 10-12%, което е свързано с риска. За да получите 10-12% възвръщаемост на инвестицията си, ползвателят на средствата ви трябва да е платил над нея. При положение, че банките кредитират при 4,5-5% лихва, това за мен означава, че кредитополучателите им са с по-високорисков профил. Ликвидността на парите в подобни платформи също не е толкова висока.
Растат и вложенията в криптовалути. На какво го отдавате?
Темата е много обширна. Аз лично гледам на подобни вложения като на хазарт. Курсовете на криптовалутите имат твърде големи амплитуди. Може да спечелите или да загубите огромни суми само за един ден. Стойността на криптовалутите се определя от търсенето и предлагането, но тяхната основна цел е да бъдат средство за разплащане, а не за инвестиция.
Има ли начин хората да бъдат подтикнати да инвестират парите си, а не просто да ги държат на депозит в банките?
Убедени сме, че е хубаво парите да се влеят в реалната икономика, но хората трябва да видят алтернатива, която им дава желаната комбинация на риск, доходност и ликвидност. Банките също искат да кредитират, но са готови да подкрепят само добри проекти.
От какво зависи инвестиционната активност?
При криза хората отлагат плановете си за покупки, отлагат инвестициите си. Когато кризата отмине, те изчакват още година-две-три, за да се уверят, че икономиката тръгва нагоре. Големите играчи правят обратното – когато всички продават – те купуват, а когато всички купуват – те продават.
Какво ще кажете на онези, които обичат спестовността?
Приветствам ги, че са се погрижили да имат ликвиден буфер при промени в ситуацията. Тяхно е решението дали ще инвестират. А на хората, които потребяват, ще препоръчам да отделят средства, с които да посрещнат непредвидени обстоятелства. На мои клиенти, кандидатстващи за кредит, съм предлагал първо да опитат да живеят няколко месеца, като заделят на депозит вноската, която ще трябва да плащат. Така ще са наясно биха ли могли да се справят с остатъка от доходите си, а и ще имат малко събрани средства.
Как насърчавате бизнеса да инвестира?
С иновативни продукти, атрактивни гаранционни схеми, с добри условия за фирми, които имат амбиции, но и потенциал.
В какъв период се намираме по отношение на инвестициите?
Хората вече са натрупали средства. Доста дълго икономиката е с позитивен тренд. Сега сме в етап на инвестиране и потребление, но като цяло хората са по-предпазливи. Всички участници в процеса са научили уроците от необмислените инвестиции, на които бяхме свидетел до 2009 г.
* Материалът не е препоръка за инвестиционно решение.