Споменът за бруталното управление на талибаните ужасява афганистанците
Жените, малцинствените групи и неправителствените организации са най-застрашени от новата власт в страната

© ECONOMIC.BG / БТА
След като нахлуха в Кабул, талибаните обещаха нова ера на мир в Афганистан, с амнистия за онези, с които се бориха две десетилетия, и връщане към нормалния живот. Но афганистанците, които си спомнят бруталното управление на талибаните, и тези, които са живели в райони, контролирани от ислямските бойци през последните години, наблюдават с нарастващ страх как бунтовниците завладяват по-голямата част от страната, докато международните сили се изтеглят.
Правителствените офиси, магазините и училищата все още са затворени в райони, наскоро завзети от талибаните, като много жители или се крият, или бягат към столицата Кабул. Но вече има индикации за завръщане към суровата версия на ислямското управление, в което афганистанците живееха от 1996 до 2001 г., когато САЩ изгониха талибаните от властта след атентатите на 11 септември.
Мнозина се опасяват, че талибаните ще отменят правата, които жените и етническите малцинства в страната получиха последните две десетилетия. Опасения има и за работата на журналистите и служителите в неправителствените организации. Цяло поколение афганистанци беше възпитано с надеждата за изграждане на модерна, демократична държава – мечти, които сякаш се бяха стопили преди неумолимия напредък на талибаните.
Когато бунтовниците нахлуха в столицата рано в неделя, в социалните мрежи се разпространи снимка, на която се вижда как собственикът на салон за красота рисува върху плакати, изобразяващи жени. Младите мъже се втурнаха вкъщи, за да се преоблекат от дънки и тениски в традиционното облекло от шалвар камиз.
Магазини, държавни учреждения и училища остават затворени в градовете, завзети от талибаните през последните дни. Жителите остават на закрито или бягат в Кабул поради опасения за сигурността. Изглежда, че мнозина се крият, докато не видят какъв ред налагат бойците.
25-годишна университетска възпитаничка, която работи за местна неправителствена организация в западния град Херат, който миналата седмица падна под управлението на талибаните, заяви, че не е напускала дома си от седмици заради боевете. От разговори с други жители тя е разбрала, че има малко жени, ако има такива, по улиците, като дори лекарките остават вкъщи, докато ситуацията стане по-ясна.
„Не мога да се изправя срещу бойци на талибаните“, каза тя пред AP по телефона от Херат и поиска името й да не се използва от страх от възмездие. „Нямам добро чувство за тях. Никой не може да промени позицията на талибаните спрямо жените и момичетата, те все още искат жените да стоят вкъщи.“
Тя е планирала тази година да започне магистърска програма в университета в Херат, където жените съставляват повече от половината от студентите.
„Не мисля, че бих била готова да нося бурка“, каза тя, имайки предвид всеобхватния син халат, който жените бяха принудени да носят при предишното управление на талибаните. „Не мога да го приема. Ще се боря за правата си, каквото и да се случи.“
Талибаните направиха изявления, целящи да успокоят афганистанците. Казват, че няма да има отмъщения срещу тези, които са работили за правителството или неговите служби за сигурност, и че „животът, имуществото и честта ще бъдат уважавани“. Те настояват афганистанците да останат в страната и се ангажираха да създадат „сигурна среда“ за бизнеса, посолствата и чуждестранните и местни благотворителни организации.
Но някои от техните действия изпращат различно послание.
Миналия месец, след като превзеха района Малистан в южната провинция Газни, талибанските бойци търсеха от врата на врата хора, които са работили с правителството, убивайки най-малко 27 цивилни, ранявайки 10 други и разграбвайки домове.
След като завладяха Херат, талибанските бойци дефилираха по улиците с двама предполагаеми крадци с черен грим по лицата. Това се счита за предупреждение, докато рецидивистите рискуват да останат без ръка. Известно е също, че талибаните убиват заподозрени прелюбодейци и извършват публични екзекуции в съответствие с тяхната сурова версия на ислямския закон.
По време на по-ранното си управление талибаните забраняват на жените да работят извън дома или да посещават училище. Те трябваше да носят бурка и да бъдат придружавани от роднина от мъжки пол, когато излизат навън.
Тези дни ръководството на талибаните казва, че е отворено за образование на жените, но правозащитните групи казват, че правилата варират в зависимост от местните командири и самите общности. Афганистан остава изключително консервативна страна, особено извън големите градове.
„Разликата между официалните изявления на талибаните за правата и ограничителните позиции, възприети от талибанските служители на място, показва, че талибаните нямат вътрешен консенсус относно собствената им политика“, се казва в доклада на базираната в Ню Йорк правозащитна организация Human Rights Watch.
Един въпрос, по който изглежда са съгласни, е нетолерантността към инакомислието.
Human Rights Watch казва, че талибаните редовно заплашват и задържат журналисти, особено жени и репортери, които критикуват групата. Талибаните и правителството се обвиняват взаимно за скорошна поредица от убийства на журналисти, някои от които бяха обвинявани от по-радикалната групировка „Ислямска държава“.
В петък талибаните превзеха радиостанция в южния град Кандахар и я преименуваха на „Гласът на шериата“, или ислямския закон. Не е ясно дали бунтовниците са махнали служителите на станцията или са им позволили да се върнат. Но радиото вече няма да излъчва музика, която е забранена в регионите, управлявани от талибаните.
Те също така затвориха радиостанция в южната провинция Хелманд, която предлагаше програми за жени, но бунтовниците казаха, че това е временно решение.
Страхът е особено висок сред етническото малцинство хазарейци – шиитските мюсюлмани, които бяха преследвани от талибаните и постигнаха голям напредък в образованието и социалния статус през последните две десетилетия. Те се смятат за силно подкрепяни от Запада, което може да ги отвори за репресии след превземането на държавата.
През последните години сунитските екстремисти от местния филиал на „Ислямска държава“ извършиха вълна от ужасяващи атаки, насочени към хазарейците. При нападение в родилно отделение миналата година загинаха 24 души, включително майки и техните новородени бебета.
Талибаните осъдиха подобни атаки и се включиха в конфликти с филиала на „Ислямска държава“. Но остава да се види дали, след като дойдат на власт, талибаните ще се справят с такива групи, с които споделят идеология и в които има бивши талибански бойци.