Според Тръмп дълговете на САЩ са по-малко от официално обявените
Американският президент говори за измами с плащанията и държавните задължения били по-малко от 36 трлн. долара

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Доналд Тръмп обяви, че администрацията му разследва плащанията по дълга на страната, извършвани от Министерството на финансите. Президентът на САЩ предположи, че са извършвани измами и реално дългът на страната не е 36 трилиона долара, предава Reuters.
Говорейки пред репортери на борда на Air Force One, Тръмп каза, че служители на администрацията, които са проверявали записите за плащания в опит да идентифицират разточителните разходи, са насочили вниманието си към плащанията по дълга, които играят централна роля в глобалната финансова система.
„Ние дори разглеждаме държавните ценни книжа“, каза Тръмп. „Възможно е да има проблем – чели сте за това с държавните облигации и това може да е интересен проблем.“
Възможно е много от тези неща да не се броят. С други думи, някои от тези неща, които откриваме, са много измамни, следователно може би имаме по-малко дългове, отколкото си мислехме.“
Не е ясно дали Тръмп има предвид обслужването на дълга или други държавни плащания, направени от Министерството на финансите.
В момента Съединените щати имат неизплатен публичен дълг от 36.2 трилиона долара, по официални данни на Министерството на финансите на САЩ, което се равнява на повече от 120% от БВП. Тъй като правителството харчи повече пари, отколкото събира, Тръмп и неговите колеги републиканци, които контролират Конгреса, ще трябва да одобрят по-висок таван по дълга по някое време тази година, за да предотвратят неизпълнение, което може да има катастрофални последици.
Предложените от Тръмп облекчения на данъците биха добавили трилиони долари повече дълг, твърдят независими наблюдатели на бюджета.
Тръмп натовари Илон Мъск с амбициозна реформа на федералното правителство, което предизвика улични протести във Вашингтон и обвинения, че администрацията му нарушава закона.
Департаментът за правителствена ефективност“ на Мъск прекъсна операциите в няколко федерални агенции и повдигна опасения за поверителността и сигурността, докато имаше достъп до чувствителни записи за заплати и разходи.
Федерален съдия временно блокира достъпа на екипа на Мъск до правителствени системи, използвани за обработка на плащания за трилиони долари, позовавайки се на възможността чувствителна информация да бъде неправомерно разкрита.
След решението Мъск каза, че списъкът със субекти, които не трябва да получават държавни плащания, трябва да се актуализира поне седмично, ако не и ежедневно.
Министърът на финансите Скот Бесент, назначен от Тръмп, каза миналата седмица, че екипът на Мъск има достъп „само за четене“ до платежната система, което няма да му даде право да прави промени.
Опитът на Тръмп да замрази голяма част от вътрешната помощ беше блокиран в съда, но ръководителите на проекти в цялата страна казват, че въпреки това милиарди долари са били задържани за проекти за чиста енергия и транспорт.
Някои здравни клиники и затвори казват, че са били принудени да съкратят персонала, защото не са имали достъп до федерално финансиране.