Стартира първият в света регистър на изкопаемите горива
Базата данни обединява информация за 50 000 находища в 89 страни, покриващи 75% от световното производство

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Carbon Tracker и Global Energy Monitor стартират първия глобален регистър на петролни и газови запаси, производство и емисии с информация за повече от 50 000 находища, пише специализирания сайт ESGnews.bg. Базата данни прави публично достъпни данни, които иначе са разнородни или трудни за откриване, включително за инвеститори, които се опитват да разберат по-добре кои активи са изложени на риск да бъдат неикономични или „заседнали“ в прехода към ниска енергия.
Регистърът, който ще бъде отворен по-късно в понеделник, може да помогне и на активистите в усилията им да оказват натиск върху производителите или правителствата да намалят производството на изкопаеми горива.
Огромна помощ е да разполагаме с цялата тази информация, кръстосано препратена и с възможност за търсене. Не на последно място, да ни помогне в насочването и прецизиране на нашата тематична ангажираност и управление“, каза Ерик Кристиан Педерсен, ръководител на отдел „Отговорни инвестиции“ в Nordea Asset, цитиран от Reuters.
Глобалният регистър на изкопаемите горива съдържа данни за находища в 89 страни, покриващи 75% от световното производство, казаха неправителствените организации, които са го разработили.
Global Energy Monitor (GEM) каза, че регистърът събира данни от източници, включително правителства, държавни и частни компании, новини и медийни доклади, неправителствени организации и контакти на място, предоставящи информация от първа ръка за даден проект.
С Регистъра ще бъде много по-лесно да се включат очакваните бъдещи емисии в анализа – и по този начин да се идентифицират и приоритизират компаниите с най-голям риск от приютяване на активи, които вероятно ще бъдат блокирани“, каза Педерсен.
Въпреки че няма съмнение, че голяма част от световните запаси от нефт и газ ще трябва да останат под земята, за да се избегне драматично влошаване на климата, регистърът е поставил число за това.
Производството и изгарянето на световните резерви би довело до над .5 трилиона тона емисии на парникови газове, над седем пъти повече от оставащия въглероден бюджет за ограничаване на глобалното затопляне до 1.5C и повече от всички емисии, произведени след индустриалната революция“, казаха те.
Не е лесно да се изчислят емисиите през жизнения цикъл на единица нефт, газ или въглища, като често се разчита на изчисления, а не на измервания, които могат да се различават значително.
Дебора Гордън от групата за разузнаване на климата към Института „Роки Маунтин“ каза, че подобни данни са от решаващо значение, за да могат индустрията и правителствата да се справят първо с най-мръсните области.