tbi bank отчете 40% ръст и най-голямата печалба за първо тримесечие в историята си
Банката вече присъства в над 26 хиляди търговски обекта на основните си пазари – България, Румъния и Гърция
Консолидираният неодитиран финансов отчет на tbi bank за първото тримесечие на 2024 г. показва нетна печалба в размер на 11.3 млн. евро – ръст от близо 40% в сравнение с резултата за същия период на миналата година (8.2 млн. евро).
През отчетения период bankata сключи редица нови партньорства, включително с търговци от нови сектори и вече присъства в над 26 хиляди търговски обекта на основните си пазари – България, Румъния и Гърция. Този впечатляващ обхват допринася за това банката да утвърди лидерството си по отношение на предлаганите платежни продукти в трите държави. Наред с това, tbi продължи да се адаптира към пазарната среда и към предпочитанията на клиентите.
През първото тримесечие на 2024 г. банката е обслужила 500 хил. заявления за финансиране в България, Румъния и Гърция, което бележи ръст от 33% в сравнение със същия период на 2023 г. През първата четвърт на настоящата година tbi bank е одобрила близо 200 хил. заема на обща стойност около четвърт милиард евро (21% повече в сравнение със същия период на 2023 г.). За този ръст допринасят резултатите в сегмент банкиране на дребно и на трите пазара, на които tbi оперира.
Банката отчита впечатляващ ръст на активите от близо 35% към края на отчетения период за 2024 г., достигайки 1.57 млрд. евро (при 1.16 млрд. евро в края на март 2023 г.). Кредитният портфейл достига 1.1 млрд. евро (28% ръст спрямо края на първото тримесечие на 2023 г.).
Благодарение на тези позитивни резултати, приходите на tbi bank нарастват с 30% до 58 млн. евро, главно благодарение на увеличението на нетния лихвен доход с 36%. Така оперативната печалба за първото тримесечие на 2024 г. достига 40 млн. евро.
Наред с това, депозитното портфолио на tbi bank достигна 1.2 млрд. евро в края на март 2024 г. – ръст от 37% в сравнение с края на март 2023 г., който значително изпреварва пазара. Този резултат се дължи главно на срочните депозити в сегмент крайни клиенти, където увеличението е дори по-голямо – 45% спрямо март 2023 г.
Увеличението на общите разходи на банката с 21% до 27 млн. евро се дължи главно на непрестанните инвестиции в нови технологии и изкуствен интелект, които допринасят за развитието на продуктите на трите основни пазара.
Към края на март 2024 г. банката стои стабилно и сигурно по отношение на ликвидността и капитала. На консолидирана база коефициентът на ликвидно покритие (LCR) е на ниво 722% (много над средната стойност за банковия сектор), а коефициентът на капиталова адекватност (CAR) – 21.5%. Дейностите на tbi bank за периода се отличават с подобрена ефективност в управлението на разходите (съотношението оперативни разходи към оперативни приходи достига 46.7%, в сравнение с 50.1% през първото тримесечие на 2023 г.), като в същото време възвръщаемостта на заемите е на ниво от 21.7%, което позволява възвръщаемостта на капитала (ROE) да достигне 19.4%.
През първото тримесечие на 2024 г. tbi отново демонстрира впечатляващи резултати, благодарение на отличното представяне на екипа ни и на фокуса, който имаме върху нуждите на клиентите. Не спираме да инвестираме както в развитието на продуктите и услугите ни, така и в иновативното мислене на талантите от екипа ни“ – казва Питър Барон, CEO, tbi fs.
Той посочва, че банката продължава да предоставя достъп до безплатно ежедневно банкиране и до необходимото финансиране на клиентите и търговските партньори в България, Румъния и Гърция.
Като един от утвърдените иноватори в областта на дигиталното банкиране в региона, през следващите години ще се стремим чрез нашия модел да постигнем още по-голям ръст на бизнеса“, допълва Барон.