„Тежките“ решения на Борисов се оказаха промяна в Конституцията
Премиерът ще се оттегли от поста си, когато Народното събрание вземе решение да се произведат избори за Велико народно събрание
„Тежките“ решения, които премиерът Бойко Борисов преди дни каза, че ще обяви се оказаха промяна на Конституцията на България. Днес в свое обращение Борисов казва, че е „време за рестарт“ – „време е за решения“ и добавя, че партията му ще внесе проект за нова Конституция, което ще се случи на основание член 87, алинея 1-ва от Конституцията на Република България и член 76, алинея 1-ва от Правилника за организацията и дейността на Народното събрание. След това премиерът обещава да се оттегли от поста с
„В момента, в който Народното събрание вземе решение да се произведат избори за Велико народно събрание съгласно чл. 160 на Конституцията, аз ще се оттегля от поста на министър-председател в същия ден“, пише в съобщението, изпратено днес.
Борисов обяви, че за да бъде променен основният закон, съгласно действащата Конституция, нова може да бъде приета само от Велико народно събрание и затова той предлага свикването му, по време на което да се въведат „редица съществени промени в Конституцията“. След това премиерът обещава да се оттегли от поста си. „В момента, в който Народното събрание вземе решение да се произведат избори за Велико народно събрание съгласно чл. 160 на Конституцията, аз ще се оттегля от поста на министър-председател в същия ден“, пише в съобщението, изпратено днес.
Основните точки в промените са да има повече контрол върху работата на главния прокурор, намаляване броя на народните представители и „прекратяване“ на Висшия съдебен съвет (ВСС), с което се предлага създаването на Съдебен съвет на съдиите и на Съдебен съвет на прокурорите. „Двата съвета ще решават отделно кадровите въпроси, свързани със съдиите, от една страна и прокурорите и следователите, от друга“. В съответствие с препоръките на Европейската комисия за демокрация чрез право - така наречената Венецианска комисия, която е консултативен орган към Съвета на Европа, членовете на Съдебния съвет на съдиите ще се избират седем от професионалната общност, тоест от самите съдии и шест от Народното събрание, избрани с мнозинство от две трети от народните представители, като членовете по право ще са председатели на Върховния касационен съд и Върховния административен съд.
ГЕРБ иска намаляване на депутатите в парламента от 240 на 120 – идея, която беше лансирана от телевизионния водещ Слави Трифонов през 2016 г., но премахната от въпросите на референдума му, тъй като Конституционният съд я определи като „противоконституционна“ и заяви, че такова решение може да бъде взето само от Велико Народно събрание.
ГЕРБ ще внесе и предложение при Великото народно събрание броят на народните представители да бъде намален - от 400 на 280.
Повече контрол над главния прокурор
Сред предложенията е намаляване на мандата на председателя на Върховния касационен съд, на Върховния административен съд и на Главния прокурор на пет години, сега той е седем години. Тази идея се появи още през 2012 г. и е подкрепена и от бившия главен прокурор Сотир Цацаров. Друга промяна, с която се цели повече контрол върху дейността е на всеки шест месеца той да бъде изслушван от Народното събрание и докладът му да бъде приеман. Докладът обхваща прилагането на закона за дейността на прокуратурата и разследващите органи. Главният прокурор ще може да бъде изслушван от Народното събрание и по въпроси, свързани с конкретни наказателни производства, след разрешение на наблюдаващия прокурор.
Според Борисов с „тези предложения ще се укрепи независимостта на съдебната система, ще направи прокурорите и съдиите самоуправляващи се общности и може би най-важното, ще засили контрола над дейността на Главния прокурор“.
Следваща точка от предложенията е „към съветите на съдиите и прокурорите да се създадат отделни инспекторати, тоест да не е един инспекторат, както е в момента. Всеки от двата инспектората се състои от главен инспектор и петима инспектори“.
Другите предложения са ограничаване правомощията на министъра на правосъдието само до това да предлага проекти на бюджети на съответните органи и да управлява недвижимите имоти на съдебната власт.
С промяната в Конституцията ще се поиска и да се въведе институтът на индивидуалната конституционна жалба – идея, която се появи в края на 2019 г. като предложение от президента Румен Радев. „Вече повече от 17 държави от ЕС под една или друга форма имат въведена такава индивидуална конституционна жалба. Това е един от факторите да имаме по-голяма активност и по-силно гражданско общество“, каза тогава президентът.
„Време е за отговорност и решителност! Време е не само за смяна на политическата система, а за рестарт на държавата. Необходимостта от рестартиране на политическия модел не може повече да се отлага във времето! Единството, държавността и стабилността на страната за мен не са просто думи – те са основата, от която съм тръгвал за всяко свое решение“, казва в изявлението си министър-председателят.
Той допълва, че необходимостта от нова Конституция на Република България е тема, която през последните години е водеща за много граждани и обществени организации. „За да отговорим на нагласите и очакванията на българските граждани, предлагаме проект на Конституция, която да защити основните принципи и начала на нашето съвремие. Действащата Конституция беше приета в друг исторически период, при други политически дадености, при друг международен статут на страната ни, при друго равнище на законодателната практика, а изтеклото време показа, че без промяна на основния закон няма как да отговорим на предизвикателствата“.
„Великото народно събрание е уникална възможност - не само да се рестартира демокрацията ни, но и това да се случи в режим на максимално политическо представителство. Ще настояваме от всичките 400 народни представители в него, 200 да бъдат избрани пропорционално, а останалите 200 да бъдат избрани мажоритарно“, коментира Борисов.
„Дошло е време всеки от нас да се определи, като направи своя политически и исторически избор. Само така ще може да се тръгне на чисто. Във време на най-тежката социално-икономическа криза, време на пандемия, време по-тежко от Голямата депресия, когато се сриват световните икономики, държавата трябва да излезе обединена“, казва Борисов по повод обещанието си да се оттегли от поста след свикването на ВНС.