До 3 месеца ТЕЦ-овете ще решат дали искат отлагане на новите екостандарти
Близо половината от тока у нас се произвежда от въглищни централи

До три месеца най-големите топлоелектрически централи (ТЕЦ) в България трябва да са готови с решението си дали им е нужно отлагане за влизането в сила на новите европейски екостандарти. Това заяви Иван Цанков, изпълнителният директор на „Ей И Ес Гълъбово“ - бившата ТЕЦ „Марица изток 1“, цитиран от БНТ.
Европейската комисия прие нови екологични норми, според
които въглищните централи трябва да имат очистващи инсталации, които да
пречистват 99% от излизащите от тях газове. Българските мощности не отговарят
на изискването.
Близо половината от тока у нас се произвежда от въглищни централи, показват данните на държавния Електроенергиен системен оператор (ЕСО). Най-големите централи се намират в така наречения Маришки басейн - една държавна и три частни. Работата им обаче е под въпрос заради новите завишени екоизисквания в Европейския съюз. Затова дружествата са се обединили и са избрали общ консултант, който да ги посъветва дали има смисъл да правят инвестиции в по-модерни технологии или не.
„Имаме общ план, не само трите, а четирите заедно с "Брикел". Консултантът е избран, предстои подписването на договорите с него. Той ще започне работа и се очаква в рамките на три месеца да бъдат готови резултатите от тези анализи. Ако се окаже, че допълнителните разходи, които трябва да се направят са несъизмеримо или необосновано по-големи от ползите за обществото, които ще бъдат пресметнати, това ще е условие да се иска дерогация или отлагане на тези нови норми за определените инсталации“, каза Цанков.
Отлагането може да бъде безсрочно, тоест до приемане на нови екоизисквания в Евросъюза или с определен срок. От екоминистерството увериха още в началото на лятото, че са готови да съдействат на централите ако се наложи да бъдат отложени новите завишени еконорми.