Тръмп бърза и залага на газ и нефт в новия си енергиен план
Производството на петрол и газ ще се нареди заедно с миграцията като стълб в ранния дневен ред на Тръмп
Преходният екип на Доналд Тръмп съставя широкообхватен енергиен пакет, който да бъде въведен в рамките на дни след встъпването му в длъжност. В него ще бъдат заложени разрешения за нови проекти за втечнен природен газ и увеличаване на сондажите за петрол, според двама източници на Reuters, запознати с плановете.
Това до голяма степен отразява обещанията, дадени от Тръмп по време на предизборната му кампания, но бързината по тези теми гарантира, че производството на петрол и газ ще се нареди заедно с миграцията като стълб в ранния дневен ред на Тръмп.
Той планира да отмени и някои ключови климатични закона и разпоредби на своя предшественик Джо Байдън, като данъчните кредити за електрически автомобили например.
В символичен жест Тръмп ще се опита да задвижи тръбопровода Keystone XL между Канада и САЩ, чието строителство Байдън стопира в първите си дни на поста.
Много от елементите в съставяния енергиен план ще изискват време, за да преминат през Конгреса или регулаторната система. Тръмп обеща да обяви извънредна енергийна ситуация в първия си ден на поста с цел да заобиколи тези бариери, за да наложи някои промени в ускорен график.
Той също така ще призове Конгреса да предостави ново финансиране, за да може да попълни стратегическия петролен резерв на нацията. Запасите бяха изчерпани при Байдън, който по този начин се опита да се справи със скока на цените, причинени от кризата в Украйна и високата инфлация. Попълването на резерва би увеличило краткосрочното търсене на петрол и би насърчило производството в САЩ.
Очаква се Тръмп да окаже натиск и върху Международната агенция по енергетика, базираната в Париж енергийна организация, която съветва индустриализираните страни относно енергийната политика. Републиканците разкритикуваха фокуса на МАЕ върху политиките за намаляване на емисиите. Съветниците на Тръмп го призоваха да спре финансирането ѝ, освен ако МАЕ не заеме по-про-петролна позиция.
Силен ръст при LNG
Байдън замрази новите разрешителни за износ на втечнен природен газ през януари, за да проучи въздействието върху околната среда. Без тях строителните предприемачи не могат да изпълняват многогодишни строителни планове за нови проекти, като CP2 на Venture Global, LNG на Commonwealth и Energy Transfer, всички от които – в Луизиана.
Съединените щати са най-големият производител на природен газ в света и станаха износител №1 на LNG през 2022 г., тъй като Европа разчиташе на Америка, за да се откаже от огромните енергийни доставки от Русия след нахлуването в Украйна.
Администрацията на Байдън обеща да публикува екологичното проучване преди Тръмп да поеме Белия дом на 20 януари, но това надали ще окаже влияние върху бъдещата администрация.
Петролни сондажи
Тръмп ще иска и да ускори сондажите за петрол край бреговете на САЩ и навътре в щатите. Федерални данни показват, че средното време за издаване на разрешение на федерална земя е 258 дни през първите три години от администрацията на Байдън спрямо 172 дни през четирите години на президентството на Тръмп.
Очаква се новият президент да ускори издаването на чакащи разрешителни, да провежда продажби по-често и да предлага земя, която е по-вероятно да доставя петрол, казват източниците.
Въпреки забавянето в одобренията на разрешенията, Министерството на вътрешните работи на Байдън всъщност е одобрило повече разрешителни за нефтени сондажи на сушата средно от първата администрация на Тръмп, показват федералните регистри.
Добивът на петрол във федералните земи и води достигна рекорд през 2023 г., докато производството на газ достигна най-високото си ниво от 2016 г., според федерални данни.
Сондажната дейност във федерални земи и води представлява около една четвърт от производството на петрол в САЩ и 12% от производството на газ.