Тръмп иска да „убие“ закона за чиповете
Субсидиите от времето на Байдън започнаха да привличат чужди инвеститори, а сега щатски представители се страхуват за работните места

© ECONOMIC.BG / Depositphotos
Доналд Тръмп каза във вторник, че законодателите на САЩ трябва да отменят двупартийния закон от 2022 г. за предоставяне на 52.7 милиарда долара субсидии за производство на чипове. Американският президент иска тези пари да се използват за погасяване на държавния дълг, предава Reuters.
„Вашият закон за чиповете е ужасно, ужасно нещо. Ние даваме стотици милиарди долари, но това не означава нищо. Те вземат нашите пари и не ги харчат“, каза Тръмп в речта си пред Конгреса във вторник. „Трябва да се отървете от Закона за чиповете и каквото и да е останало, г-н председател, трябва да го използвате за намаляване на дълга.“
Законът за чиповете и науката, подписан от тогавашния президент Джо Байдън през август 2022 г., включваше 39 милиарда долара субсидии за производство на полупроводници и свързани компоненти в САЩ, заедно със 75 милиарда долара правителствени правомощия за отпускане на заеми.
Коментарите бяха най-силната критика на Тръмп към двупартийния закон за чиповете досега.
Не трябва да им даваме пари“, каза Тръмп, предполагайки, че избягването на нови мита ще бъде достатъчно, за да ги убеди да построят фабрики в САЩ.
Министърът на търговията Хауърд Лътник похвали програмата, но каза преди това, че иска да преразгледа субсидиите, одобрени при Байдън.
Тогава министърът на търговията Джина Раймондо при Байдън убеди всичките пет водещи глобални полупроводникови фирми да разположат фабрики в Съединените щати чрез държавни субсидии в опит да се справят с рисковете за националната сигурност, съществуващи при вносните чипове.
През последните седмици на администрацията на Байдън Министерството на търговията одобри над 33 милиарда долара субсидии, включително 4.745 милиарда долара за южнокорейската Samsung Electronics, 7.86 милиарда долара за Intel, 6.6 милиарда долара за Taiwan Semiconductor Manufacturing Co и 6.1 милиарда долара за Micron.
Някои служители изразиха загриженост, че Тръмп може да поиска да анулира обвързващите споразумения за безвъзмездни средства, сключени в администрацията на Байдън.
Губернаторът на Ню Йорк Кати Хочул каза във вторник, че законът „е причината Micron да осигури 100 милиарда долара и 50 000 работни места в Централен Ню Йорк. Тръмп току-що каза, че иска да се отърве от него.“
TSMC обяви тази седмица, че планира да направи нова инвестиция на стойност 100 милиарда долара в Съединените щати, която включва изграждането на пет допълнителни съоръжения за чипове там през следващите години.
Лутник спомена субсидията от 6.6 милиарда долара за TSMC на събитие в Белия дом в понеделник, но отбеляза, че отделът не планира да даде на TSMC никакви нови субсидии, въпреки че отговаря на условията за 25% данъчен кредит за инвестиции в производство. TSMC каза миналия месец, че вече е получила 1.5 милиарда долара от субсидията си.
Конгресменът Грег Стантън каза, че коментарите на Тръмп са „директна атака срещу полупроводниковата индустрия на Аризона и десетки хиляди работници в Аризона“.
Той добави, че инвестицията на TSMC от 100 милиарда долара не би се случила без закона.
Тази седмица около една трета от персонала в офиса на Министерството на търговията на САЩ, който контролира 39 милиарда долара производствени субсидии за производителите на чипове, беше съкратен, казаха два източника на Reuters, запознати със ситуацията.
Медията съобщи миналия месец, че новата администрация на Тръмп, която се е заела с драматичен ремонт на федералното правителство, преразглежда възложените проекти.