Учени създадоха изкуствена кожа за протези
Тя има функцията да възстановява усещането при допир

Учени от университета Станфорд в Калифорния обявиха напредъка си в разработката на изкуствена кожа за протези, съобщи The Independent. Чрез нея човек ще може да възстанови усещането за допир, топлина и болка, коментират специалистите.
Кожата е изработена от пластмаса и има два слоя. Горният изгражда сензорния механизъм, а долният - системата за предаване на електрическите сигнали до нервните клетки. Разработката дори може да усеща натиск в същия диапазон както човешката кожа.
"Това е първият път, в който гъвкав, наподобяващ кожа материал, може да засича натиск и да предава сигнал до компонент от нервната система", коментира Женан Бао, ръководител на проекта. Работата продължава вече пет години като първоначално е започнала с обикновени сензори. Днес вече се използват нови материали като графен.
Бао уточнява, че постигнатото до тук е само стъпка към истинската цел - създаване на гъвкава електронна материя, в която може да се поставят сензори и да се полага върху протези. Има още доста работа преди проектът да напусне експерименталната фаза, коментира Бао, но допълва, че тя и екипът й вече знаят, че това е напълно възможно и имат ясен път, по който да вървят.