„Чужбина не е нашето място“: Ученици разработват природосъобразни сапунени таблетки
Учебна компания от СУ„Васил Левски“, гр. Елин Пелин успява да създаде успешен заместител на мокрите кърпички
Днешното поколение често е обвинявано в криворазбрано поведение и липса на ценностна система. Нерядко обаче се появяват редица светли примери, които оборват тази теза и доказват, че креативността, критичното и иновативното мислене, никак не са чужди на поколението Z. Един от тези вдъхновяващи примери е СУ “Васил Левски”, гр. Елин Пелин, където група ученици от 11. клас се превръщат в успешни млади предприемачи.
В началото на тази година те започват работа по проект на Junior Achievement Bulgaria за учебна компания. Задачата, която им е поставена, е да създадат иновативен продукт, който е в помощ на природата.
Предприемачеството ни е много интересно. Просто живеем във време, в което всичко, свързано с него, ни е необходимо“, заяви пред Economic.bg Йоана Иванова, ученичка в 11-и клас в СУ “Васил Левски“, гр. Елин Пелин.
Екипът, който работи по проекта, е съставен от 8 ученици, на които им отнема доста време да се сработят. Всички те се заемат със задачата да помислят върху това кои са глобалните проблеми и как могат да бъдат поне малко полезни за тяхното решаване. На преден план в съзнанията им като проблем излиза замърсяването и по-конкретно – замърсяването с мокри кърпички. Така се заражда идеята за сапунените таблетки Soap Bliss, които учениците решават да разработят.
Нашите сапунени таблетки са много подходящ продукт за пътуващите, работещите в административни сгради, училища, болници и други, защото те са изключително малки, разграждат се веднага след употреба и не оставят никакъв отпадък“, разказва Християна Алексиева от 11-и клас.
Ученичките споделят, че сапунът е с изцяло натурални съставки, така че освен за природата, той има полза и за потребителите. В състава на сапунените таблетки има глицерин и етерични масла, а цветът, формата и ароматът им са различни. Но може би най-важното – те са без каквито и да било химикали. Кутийката на сапуна е картонена и е напълно рециклируема.
В процеса на работа по проекта учениците успяват да навлязат в различни сфери, като производство, финанси, маркетинг. Налага им се да търсят доставчици и да сравняват различни фирми. След многото препятствия, през които преминават, учениците успяват да достигнат момента, в който да тестват създадения от тях продукт.
Първите хора, които тестваха сапунчетата, бяха нашите учители и съученици. Всички бяха много впечатлени от това, което виждат“, каза Християна Алексиева.
“В началото трябваше да създадем бизнес план, което беше едно от най-трудните за вършене неща. И макар да сме учебна компания, ние работихме сякаш сме истинска такава, която в момента стартира”, допълни тя.
Бъдещите цели
Отсега нататък екипът на проекта ще работи върху това да реализира продукта на пазара, защото смятат, че той би бил от много голяма полза на света. Амбициите на учениците са да разпространят сапунените таблетки и извън границите на България.
“Дотогава обаче има много стъпки, които трябва да извървим, за да се изградим като личности. Бизнесът е труден и носи със себе си своите отговорности”, каза още Християна.
В момента има и доста инвеститори, които проявяват интерес към продукта ни, но сега сме се съсредоточили върху това първо да го усъвършенстваме откъм цялостна визия и като цяло да се справим с предизвикателствата, пред които сме изправени”, заяви Патрисия Валентинова от 11-и клас.
След това учениците ще се насочат към хората, които биха им помогнали да се свържат с производствените фирми, за да може продуктът им вече да бъде продаван, след като премине и лабораторното тестване. И въпреки че към момента екипът им се е фокусирал върху сапунените таблетки, за в бъдеще младежите искат да разработят цяла продуктова линия и дори свой собствен бранд.
И трите момичета споделят, че искат да останат и да се развиват в България.
Чужбина не е нашето място и решение. Там никога не биха ни приели като равни, дори да имаме куп позитивни качества”, споделят момичетата от СУ “Васил Левски”, гр. Елин Пелин.
Тяхното послание към връстниците им е да открият себе си, да работят върху личността си и да намерят своите интереси. Според тях успехите в живота не се дават даром, а са плод на огромни усилия – упоритост, постоянство, дисциплина, много работни часове и трудности.
Зад всеки успешен ученик стои по един...учител
В своя предприемачески път учениците в СУ “Васил Левски”, гр. Елин Пелин, са подкрепяни от ментора си по програмата на Junior Achievement – Милен Кръстев. Освен него обаче, за тяхната успеваемост огромна роля има и г-жа Магдалена Велкова. Освен, че е учител, Велкова има и свой собствен бизнес, което ѝ помага в работата, защото успява да даде на учениците си редица примери от практиката.
Когато отида на църква, се моля за здраве и любов, така Бог ме направи учител. Получавам много от тези млади хора, щастлива съм, когато те успяват”, заяви Магдалена Велкова, учител по предприемачество в СУ “Васил Левски”, гр. Елин Пелин.
“Как малките орли се учат да летят – възрастните ги побутват от гнездото и им помагат за полета, за да станат самостоятелни. Аз искам това да направя с моите ученици – когато ги “избутаме” от училищното гнездо, те да полетят уверено и да се справят с житейските трудности”, заключи тя.