Улан Батор прави метро като в София
Български и монголски фирми могат да пробият със съвместни продукти в ЕС и Китай
Метрото в София привлече интереса на Монголия. Предстои посещение на кмета на Улан Батор в българската столица, за да се запознае със строителството на софийската подземна железница и да използва българския опит. Посещението бе договорено днес по време на среща на президента Росен Плевнелиев и президента на Монголия Цахиагийн Егбелдорж, част от държавната визита на българския държавен глава в азиатската страна.
Двамата президенти очертаха редица области, в които има потенциал за засилване на сътрудничеството между двете държави. Сред тях са както образованието и науката, така и редица бизнес сфери – минно дело, фармацевтика, информационни технологии, земеделие и храни, инфраструктура, кожарска промишленост.
Български компании могат да произвеждат в Монголия самостоятелно или чрез джойнт-венчър с местни фирми, и да излязат на необятния китайски пазар, подчерта президентът Плевнелиев. Продуктите, които се произвеждат в България, имат широк достъп до Европейския съюз. Те биха могли да се произвеждат съвместно в Монголия и пак да достигат до европейския пазар, подчерта и президентът Егбелдорж. Предстои посещение в София и на монголския министър на земеделието, която е български възпитаник, за да се засилят контактите в агро и хранителния сектор както между двете страни на държавно и бизнес ниво.
Във фармацевтичния сектор също има сериозен потенциал за създаване на смесени компании или за производство на продукция от български компании в Монголия, подчерта президентът Плевнелиев. И сега българските фармацевтични продукти са добре познати на монголския пазар, но потенциалът е значителен, смята той.
България като лидер в ИТ сферата би могла да е ценен партньор за Монголия. Българска компания вече изгражда интелигентна система за контрол на градския транспорт в Монголия, допълни още Плевнелиев. По пилотен проект пък в Монголия ще бъде изградена от българска страна оранжерия за земеделски продукти.
След срещата на българската и монголската делегации бяха подписани няколко държавни документи. Сред тях е споразумение между образователните министерства за реализация на стипендиална програма в областта на аграрните науки за обучение на монголски студенти в български държавни висши училища. Чрез него се урежда част от дълга на Монголия към България,като монголската държава ще изплати 1 милион лева,срещу което страната ни ще поеме таксите за обучение на бъдещите монголски студенти.
Бяха подписани още Споразумение за научно сътрудничество между Блъгарската академия на науките и Монголската академия на науките и Споразумение за изпълнение на „Програма за техническа помощ в сектор земеделие”.
Президентът Плевнелиев коментира и въпрос на местните медии относно улесняване издаването на визи за монголски граждани за България. В момента към посолството ни не работи консулска служба и документите се издават от мисиите ни в Пекин или Москва. Държавният глава увери, че Министерство на външните работи работи за откриването на консулска служба и разрешаването на този въпрос в най-близко време.