Уникредит вече очаква по-висок пик на инфлацията и нови избори до месеци
Институцията прогнозира по-драстични ходове от ЕЦБ, които ще доведат до чувствително увеличение на разходите по обслужване на кредитите

© ECONOMIC.BG / БТА
Значително по-висока инфлация през тази и следващата година, както и нови парламентарни избори в рамките на следващите няколко месеца. Такава прогноза даде Уникредит Булбанк в новия си икономически анализ, изготвен от главния икономист на банката Кристофор Павлов.
Според последния доклад икономиката на България ще влезе в плитка рецесия през предстоящата зима. Финансовата институция повиши с 0.5 пункта до 3.2% прогнозата си за тазгодишния ръст на брутния вътрешен продукт на страната срещу рязка ревизия в посока надолу с 1.5 пункта за следващата година – до ръст от едва 0.5%.
Положителната ревизия за тази година се дължи основно на потреблението и износа, които влязоха в ролята на основни двигатели на растежа и успяха да компенсират напълно спада в инвестициите – както частни, така и публични. Заради ускорената инфлация в края на годината обаче очакванията са потреблението да отслабне.
Инфлацията при храните все още не е достигнала върха си, но ръстовете на тримесечна база показват признаци на известно успокоение, посочва институцията. Значително по-високия от очаквания преди скок в инфлацията на енергийните цени ще се разпростре и върху неенергийните компоненти на явлението. Включвайки това в прогнозата си сега, Уникредит прогнозира, че ще е нужно повече време базисната инфлация да достигне пика си, но пък той ще е на значително по-високо ниво. Ръстът на номиналната заплата обаче ще остане под средната инфлация през следващата година.
Освен това Уникредит Булбанк очаква ЕЦБ да предприеме по-голямо от необходимото увеличение на основната лихва. Произтичащите от това по-затегнати финансови условия в еврозоната се очаква да доведат до забележимо по-голямо увеличение на разходите по обслужване на кредитите на икономиката от очакваното преди три месеца.
Важно е да се отбележи, че по-ниският глобален растеж в новия сценарий ще натежи и на представянето на износа на страната – с малки изключения като боеприпаси, енергия и храни, чийто силен ръст ще се задържи.
Политическата криза
Парламентарните избори на 2 октомври ще доведат до фрагментиран парламент, който би могъл да състави единствено временно правителство на малцинството или технократско, което да преведе българската икономика през трудните зимни месеци. Очакванията са част от кризисните мерки, влезли в актуализацията на бюджета през лятото – като енергийните компенсации за бизнеса, намаления ДДС за някои стоки и други – да намерят отражение и в Бюджет 2023.
Според икономическия анализ обаче енергийните компенсации за бизнеса трябва да бъдат насочени конкретно към най-нуждаещите се, а не както в момента – за всички бизнеси.
Периодът на действие на този новосформиран кабинет ще позволи и приемането на нужните законодателни промени, с които да бъде отключен и вторият транш за България от Плана за възстановяване.