В спорове за дълга бюджетът на Асен Василев бе приет на първо четене
ГЕРБ и ДПС склонили финансовия министър на промени в областта на културата

© ECONOMIC.BG / БТА
Финансовият министър Асен Василев е бил убеден от Бойко Борисов и Делян Пеевски да увеличи парите за култура в проектобюджета си. Това обяви депутатът на ГЕРБ Тома Биков по време на първото четене на проектобюджета.
По думи на Биков парите за култура в проектобюджета ще бъдат увеличени с 68 млн. лв. Той не уточни за сметка на какво, но описа това като „едно от най-смислените, неща които сме направили“. Своеобразната отстъпка идва след седмици на протести на сектора с искане за повече пари и заплахи за затваряне на театри и културни институции.
Иначе проектобюджетът на Асен Василев бе приет на първо четене след нападки към него главно относно заложения дълг. Критиките бяха основно от „Възраждане“ и „Има такъв народ“. Те използваха в изложенията си и поставения часовник, който измерва дълга на България, в центъра на София от финансиста Николай Василев.
Когато сложите часовник как нараства дълга, сложете часовник и как нараства брутният вътрешен продукт“, заяви финансовият министър.
Той защити проектобюджета си и подчерта, че брутният вътрешен продукт расте по-бързо от дълга и
това е начинът България да стане богата държава“.
Затова и той определи проекта на бюджет за 2024 г. като добре балансиран и насочен основно в две направления – инвестиции и повишаване на доходите.
И на критиките за планираните големи дефицити от 3% финансовият министър и „Продължаваме промяната – Демократична България“ призоваха депутатите сами да намерят къде да съкращават разходи.
При заложения дефицит от около 3% за следващата година ще бъде нужно и стабилно дългово финансиране от 12.7 млрд. лв. Предвижда се в малка част новият дълг да бъде поет на вътрешните пазари, но по-голямата – на международната сцена.
През следващите години също се предвижда да бъде поет голямо количество нов дълг. С всичко това съществено растат и разходите за лихви.
Според разчетите дългът ще се задържи под 30% от брутния вътрешен продукт (БВП) и ще остане един от най-ниските като съотношение в рамките на Европейския съюз.
Дебатът като цяло не бе интензивен, а участието от страна на т. нар. некоалиционни партньори ГЕРБ и ДПС бе минимално. Бившият министър на ГЕРБ Красимир Вълчев на практика каза, че не харесват бюджета, но го подкрепят, защото
трябва да има бюджет, общините не могат без“.
Относно проектите, които общините подаваха за финансиране с бюджетни средства финансовият министър разясни, че между двете четения той ще бъде обновен, а в срок до март 2024 г. с решение на Народното събрание той отново ще бъде допълнен.