Прокуратурата иска съдът да отмени 30-процентното поскъпване на газа
Според Прокуратурата, има нарушение на материалния закон и необоснованост на решението за тази цена

Върховна административна прокуратура (ВАП) настоява пред Върховния административен съд (ВАС) за отмяна на решението на КЕВР за повишаване цената на природния газ. Според прокуратурата, Административният съд в София не е уважил протеста против утвърдените от КЕВР по-високи цени на природния газ, които от 01.04.2017 г. се вдигнаха с 29.6%.
ВАП аргументира несъгласието си с това, че съдът не е отчел неспазването на разпоредбата за регулиране на цените на природния газ. Целта на тази норма е да гарантира най-благоприятната цена. По този начин са накърнени правата на участници в административното производство, които с изключение на „Булгаргаз“ ЕАД, изразяват несъгласие с повишението на цените, описвано като „шоково“ и „гибелно“.
От ВАП припомнят, че с протестираното решение на КЕВР са утвърдени цените, по които общественият доставчик "Булгаргаз" ЕАД продава природен газ: до крайните снабдители на природен газ и всички клиенти, присъединени към газопреносната мрежа и към мрежа ниско налягане; на „Овергаз Мрежи“ АД, в качеството му на краен снабдител на природен газ и цени за продажба на природен газ от крайните снабдители на клиенти, присъединени към съответните газоразпределителни мрежи.
Единствено „Булгаргаз“ ЕАД не възразява срещу повишението на цената на природния газ, което е обяснимо за ВАП, тъй като в атакуваното решение на КЕВР е предвидено през второто тримесечие на 2017 г. клиентите на "Булгаргаз" ЕАД ще плащат съответно по 370.98 или по 363.26 лв. за 1000 куб. метра без акциз, ДДС и такса за пренос (19.73 лева за 1000 куб. м). През първото тримесечие цената на суровината беше 280.21 лева за 1000 куб. метра.
Прокуратурата добавя, чв в производството пред Административен съд София КЕВР не е доказала, че е спазен един от принципите в Закона за енергетиката - на прозрачността за определяне на цените и е акцентирано недвусмислено, че решението на административния орган не съдържа всички конкретни цифрови величини и начина, чрез който са определени ценовите компененти. Нарушен е член от Закона за енергетиката за икономическа обоснованост на цените.
По тези причини
ВАП смята решението на съдът в София за неправилно и настоява пред ВАС да бъде
отменена по-високата цена на газа. Според Прокуратурата, има нарушение на
материалния закон, съществени нарушения на съдопроизводствените правила и
необоснованост.