Василев очаква шокова инфлация, ако избухне война в Украйна
Според него Планът за възстановяване може да получи одобрение от ЕК през април

© ECONOMIC.BG / БТА
Българският вицепремиер и министър на финансите Асен Василев очаква шокова инфлация в Европа, ако Русия и Украйна влязат в истинска война, а на Москва бъдат наложени нови тежки санкции. Причината е, че газовите доставки към Стария континент ще спрат, след което ще последва и драстичен скок на цените на петрола, обясни той в интервю за „Дарик“ днес. Допълни още, че обратният сценарий – овладяване на геополитическото напрежение – ще помогне за понижаване на инфлационния натиск и цените на енергоносителите.
При негативно стечение на обстоятелствата България би могла да реагира, като използва собствените си енергоизточници и ограничи износа на електроенергия. За целта обаче е нужно одобрение от Европейската комисия.
Същевременно България мисли за нови енергийни проекти, както е заложено и в Плана за възстановяване и устойчивост. С финансиране оттам например се предвижда изграждането на мощности за съхранение на електроенергия в района на сегашния въглищен комплекс „Марица изток“. Въпросният завод за батерии се очаква да бъде изграден до 2026 г.
Има много голям интерес от европейски и американски инвеститори. Volkswagen са заложили в своите планове да изградят осем такива завода в Европа до 2027 г. В САЩ има поне 15 с този капацитет. Батериите ще бъдат поставени в подстанциите на ЕСО, което от една страна ще направи по-устойчива мрежата, от друга страна лесно ще е включването. Това ще играе ролята на ПАВЕЦ, който в момента балансира непостоянни източници на енергия“, коментира Василев.
Вицепремиерът каза още, че България е изпратила за становище от ЕК няколко редактирани глави от Плана, една от които е именно Енергетика. Ако разговорите с Брюксел приключат успешно до няколко седмици, финално одобрение на стратегическия документ – с който страната ни вече закъсня драстично – може да се очаква през април.
Относно настоящите нива и прогнози, в Бюджет 2022 се предвижда 5.6% средногодишен ръст на инфлацията. Според Василев дори и тя да е с по-високи нива, ръстът на доходите все още е изпреварващ.
Имайки предвид, че ние сме свързани с еврозоната, инфлация се случва, когато се печатат повече пари. Започва да има разбиране в Европейската централна банка, че трябва да се затегнат монетарната политика, да се вдигнат малко лихвените проценти, като се уцели балансът, така че да тръгне икономиката надолу.“