Вечерни новини: МФ срещу всички за увеличаването на корпоративния данък; Нови заводи за батерии
Износът на България потъва с около 5 млрд. лв.; Домусчиев: С теглене на заеми и вдигане на данъци вървим към гръцки сценарий

© ECONOMIC.BG / БТА
МФ срещу всички за увеличаването на корпоративния данък
Министерството на финансите отказва да приеме доводите на експертите и не подкрепя въвеждането на изключение за „съществена стопанска дейност“ при прилагането на новия 15-процентен корпоративен данък за най-големите компании в България. По време на извънредното заседание на Комисията по бюджет и финанси днес депутатите изслушаха представителите на две от най-големите световни одиторски компании – EY и PwC – за тяхното становище по законодателните промени и съответствието им с правилата на ОИСР и европейската директива.
България е напът да загуби конкурентно инвестиционно предимство
Инвестиционният климат в България ще се влоши и страната ни ще изгуби едно от най-конкурентните си предимства спрямо другите държави – данъчното облагане. Около това се обединиха представителите на едрия бизнес в България – Кирил Домусчиев, председател на КРИБ; президентът на Американската търговска камара в България (АмЧам) Оливие Маркет и изпълнителният ѝ директор Иван Михайлов; президентът на Германо-българска индустриално-търговска камара Тим Курт; зам.-председателят на Българо-белгийски бизнес клуб; и представителят на Конфиндустрия България Ева Ангелова.
Данъчните оценки на имотите няма да се актуализират автоматично
Идеята на финансовото министерство за автоматична актуализация на данъчните оценки на жилищата на всеки две години окончателно отпадна. Това неминуемо щеше да доведе до по-високи данъци върху недвижимите имоти. По думите на финансовия министър Асен Василев идеята за текста е била на Националното сдружение на общините.
Домусчиев: С теглене на заеми и вдигане на данъци вървим към гръцки сценарий
Трябва да създаваме условия за бизнес и за растеж на икономиката. Ако само взимаме заеми и вдигаме данъците вървим към гръцкия модел, който е лош пример. Така председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) Кирил Домусчиев коментира решението на Министерския съвет и на депутатите да приемат по-високия корпоративен данък за най-големите компании, без да включат облекченията, заложени в европейската директива.
Белгийска компания планира да строи заводи за батерии в България
Белгийската компания Avesta Battery & Energy Engineering има инвестиционно намерение за 1.1 млрд. евро за производство на батерии. Това обяви министър-председателят Николай Денков след среща в Министерския съвет с представители на потенциалния инвеститор. Денков, заедно с ресорните министри от правителството проведоха разговори с представители на ръководството на компанията, която има намерение да произвежда у нас поколение твърдофазни литиево-йонни батерии, които намират широко приложение в автомобилната индустрия, а също така и в други технологии.
„Монбат“ има намерение да инвестира 1.1 млрд. лв. в производство на батерии
Над 72 инвестиционни намерения от 32 компании на обща стойност над 11 млрд. лв. Това е равносметката на Министерството на енергетиката, базирана на предложения за инвестиции в област Стара Загора, които биха подпомогнали прехода към нисковъглеродна икономика. Това е едно от основните предизвикателства пред въглищните райони в страната, сред които са Перник и Кюстендил.
Износът на България потъва с около 5 млрд. лв.
Българският износ се свива с около 5 млрд. лв. за януари – октомври 2023 г. спрямо съпоставимия период на предходната година. Спадът възлиза на около 6% на годишна база, показват предварителните данни на Националния статистически институт (НСИ). Експортът продължава да се движи на минус за осми пореден месец. Това се дължи основно на забавилата се инфлация.
Осигуровките за земеделците се оказват непреодолима пречка в бюджета на НОИ
Депутатите за втори пореден ден не успяха да се разберат за минималния осигурителен праг за земеделските стопани за следващата година. В проектобюджета на финансовия министър Асен Василев е заложено той да се вдигне на 933 лв., колкото е осигурителният минимум за повечето професии в България догодина. От ГЕРБ и ДПС обаче са против и предлагат той да остане 780 лв. В понеделник мнозинство за приемането му не се събра.
Bosch предприема драстични съкращения в два завода
Индустриалният гигант Bosch разкри плановете си за драстично съкращаване на служители в два завода в родната Германия. Засега няма индикации за свиване на работната сила в България, където компанията присъства стабилно от три десетилетия. Bosch възнамерява да премахне до 1500 работни места, като това ще засегне служителите в подразделението за производство на автомобилни части. Предвижда се съкращенията да приключат до 2025 г. Ходът идва в отговор на бързите промени на пазара и технологичния напредък в автомобилния сектор.
Renault продава част от съвместното си дружество с Nissan
Renault ще продаде 5 % от дела си в японската корпорация Nissan, обяви днес френската автомобилна компания, цитирана от Reuters. Транзакцията се оценява на 765 млн. евро и в резултат на това Reno ще запише загуба от първоначалната си инвестиция в размер на до 1.5 млрд. евро, според базираната в Париж компания.
Apple е готова да отвори Apple Pay за конкурентите си в Европа
Apple е готова да отвори Apple Pay за конкурентите си в Европа, съобщиха трима източници на Reuters. Ходът би могъл да сложи край на антитръстовите обвинения на ЕС срещу американския гигант и да му спести солена глоба. Apple не е открита веднага за коментар, а надзорният орган на ЕС отказа такъв.
Как богатите общества могат да живеят добре при бавен растеж?
Наближаващите празници и краят на годината по традиция са период за размисъл, равносметки и планове за нови начинания. В политически и икономически план, пред богатите страни има един ключов въпрос за размишление - дали техните граждани могат да продължат да живеят добре и в ерата на по-бавния растеж, пише в анализ Reuters.
Компанията, която ще строи космически бензиностанции
От зората на космическата ера - изстрелването на Спутник I през 1957 г. - хората са изпратили над 15 000 сателита в орбита. Малко над половината все още функционират. Останалите - след изчерпване на горивото и приключване на експлоатационния им живот - или са изгорели в атмосферата, или все още обикалят около планетата като безполезни парчета метал, пише CNN.