Осигуровките за земеделците се оказват непреодолима пречка в бюджета на НОИ
Максималният осигурителен доход почти сигурно се вдига на 3750 лв.

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
Депутатите за втори пореден ден не успяха да се разберат за минималния осигурителен праг за земеделските стопани за следващата година. В проектобюджета на финансовия министър Асен Василев е заложено той да се вдигне на 933 лв., колкото е осигурителният минимум за повечето професии в България догодина.
От ГЕРБ и ДПС обаче са против и предлагат той да остане 780 лв. В понеделник мнозинство за приемането му не се събра.
Така във вторник в бюджетна комисия от ГЕРБ лансираха компромисен праг – 810 лв. – който обаче също не намери достатъчно подкрепа. „За“ бяха единствено от ГЕРБ и ДПС.
Точката за минималния осигурителен доход на земеделците бе гласувана около пет пъти в бюджетна комисия в рамките на два дни, но така и нищо не бе прието. Развръзката се очаква в зала с окончателното гласуване на проектобюджета на Държавното обществено осигуряване – вероятно още тази седмица.
Разликата между новото предложение на ГЕРБ за 810 лв. и това на финансовото министерство за 933 лв. реално означава около 5 – 6 млн. лв. по-малко приходи за бюдджета.
От „Продължавам промяната“ не отстъпват и се аргументираха с това, че земеделците, които се осигуряват на толкова нисък праг, няма да получат адекватна пенсия. От НОИ припомниха, че те „ще бъдат ощетени“ и при обезщетенията за болнични или майчинство.
Иначе за земеделците в последната седмица бяха направени редица отстъпки, като отпадане на данъка върху субсидиите до 100 хил. лв. за физическите лица. Това струва около 200 млн. лв. на бюджета. Тогава бе приет и минимален праг от 3000 лв., над който рентите не следва да се декларира пред НАП.
Депутатите все пак се обединиха във вторник и гласуваха минимален осигурителен праг за самоосигуряващите се от 933 лв.
Още в понеделник те гласуваха същия праг и за повечето професии в България, както и 3750 лв. максимален осигурителен доход.