Великобритания разтърсена от престъпления от расизъм
Няколко седмици след вота за напускане на ЕС расистките нагласи в страната ескалират

Гневни обръщения към поляци да напуснат Обединеното Кралство, кучешки изпражнения в пощенските кутии и свастики по стените на къщите – това са само малка част от расистките престъпления, които ескалираха в седмиците след референдума във Великобритания за напускане на Европейския съюз.
Новият министър-председател Тереза Мей е обвинявана за "подготвяне на почвата”, която ще стане арена на обидните прояви. Британският "Independent" получи достъп до плашеща статистика за повече от 500 престъпления, извършени по расистки подбуди. Ситуацията ескалира до там, че британци да отказват да бъдат обслужвани от чуждестранни сервитьори в ресторантите.
В деня на референдума, след като стана ясно, че ще има Брекзит, група празнуващи отказват да бъдат обслужвани от италиански сервитьор и настояват за британец. Малки деца да обиждат съучениците си от други страни в училище, както и учителите си. "Няма да правя нищо, което ми е казал чужденец", са думите на 10-годишен ученик.
Някои от другите престъпления включват обикалящи банди, които карат минувачи да докажат, че говорят английски език. В графство Съмърсет, поляк е с необратими очни травми, след като е разпитван на английски език, а после пребит. Обиди към майки с деца и препратки към различни начини за справяне със ситуацията също не липсват. Жена от Полша, която се е разхождала с двегодишното си дете в лондонски парк е била попитана от 60-годишен човек.
"Ние гласувахме за напускане, тогава защо не си отивате? Никой не ви иска тук”. Някои от любимите думи на г-жа Мей са "отивайте си” и "напуснете”. Още преди да заеме позицията на министър-председател, след оставката на Дейвид Камерън, Тереза Мей открито говори за целта си да се създаде враждебна среда за нелегалните емигранти. Тя акцентира, че мерките, които трябва да се вземат, са единствено за борба с нелегалната имиграция, но ситуацията след Брекзит излиза извън контрол, като на тормоз са подложени както нелегалните, така и легалните емигранти, избрали да работят и плащат данъци в Обединеното Кралство.
Припомняме, че на 23 юни 2016, във Великобритания се състоя референдум за излизане или оставане в ЕС. С малка разлика във вота, страната избра да напусне съюза. Скоро след референдума, министър-председателят Дейвид Камерън подаде оставка, а длъжността зае Тереза Мей. От встъпването й в длъжност се говори за затягане на мерките за влизане и пребиваване в страната, както и ограничаване на възможностите на чуждестранните студенти, искащи да получат образование на Острова.