Вместо спад от 15.7%, китайският износ отбеляза 3.5% ръст
Данните за април са изненадващи

© ECONOMIC.BG / Unsplash
~ 3 мин.
Китайският износ неочаквано се повиши през април, но вносът се сви – на фона на постепенно отпадащите ограничения за движение, наложени по-рано заради коронавируса, съобщава CNBC.
По данни на Общата митническа администрация, публикувани в четвъртък, износът през април е нараснал с 3.5% на годишна база, докато вносът пада с 14.2% за същия период. За сравнение, анкетираните от Reuters икономисти очакваха износът да отбележи спад от 15.7% през април спрямо година по-рано, а вносът да се свие с 11.2%.
През март износът на Китай падна с 6.6% спрямо същия месец на предходната година, докато вносът се понижи 0.9% през същия месец.
Китайският търговски излишък за месец април е 45.34 милиарда долара – в сравнение с прогнозираните 6.35 милиарда долара от икономистите, анкетирани от Reuters. През март пък Китай отчете търговски излишък от 19.9 милиарда долара.
Априлският търговски излишък на страната беше най-големият от декември миналата година, когато той беше около 47 милиарда долара.
Преди публикуването на данните за април, Лю Ли-ганг, главен икономист за Китай в Citigroup, заяви, че медицинският износ на страната вероятно е нараснал през април, тъй като тя доставя стоки за здравеопазването в останалата част на света. „Числото в началото на април вече беше много силно“, заяви Лю пред CNBC.
Икономистите от Nomura отбелязаха скок в износа на антивирусни медицински доставки, като експортната стойност на такива артикули скочи от около 1 милиард китайски юана (141 милиона долара) през периода 1-10 април до повече от 3 милиарда китайски юана (423 милиона долара) в края на април, става ясно от митническите данни в четвъртък.
Износът на медицински консумативи – включващ 27.8 милиарда маски за лице и 130 милиона защитни костюма – може да увеличи ръста на износа през март и април с 2.7 процентни пункта спрямо преди година.
Фабриките, от своя страна, вероятно също ускоряват оборотите в опит да наваксат изоставането с поръчки, което бе предизвикано от затварянето им вследствие на продължителните блокирания в началото на годината.
„Но тази подкрепа скоро трябва да избледнее, като износителите вероятно няма да бъдат имунизирани за дълго от рязкото забавяне на световната активност“, обръща внимание Джулиан Еванс-Причард, старши китайски икономист в Capital Economics. Глобалното търсене вероятно ще остане слабо за месеци, добави той.
Анализаторите на Nomura също прогнозират, че ръстът на износа през април няма да бъде устойчив, като растежът може да намалее значително през май и юни.
Две отделни проучвания за индекса PMI, отразяващ дистрибуцията на производствени поръчки, показаха, че активността е ниска за месец април на фона на слабите експортните поръчки.
Китайският бизнес получи възможност отново да отвари и постепенно да започне да работи, тъй като ежедневният брой нови случаи на коронавирус в страната се забавя. Но ситуацията остава сериозна в останалия свят с повече от 3.74 милиона заразени досега, по данни от университета Джонс Хопкинс. Много икономики са блокирани, тъй като мерките се отразиха както на предлагането, така и на търсенето.
Въпреки че Китай изглежда сякаш вече подминава пандемията, а вътрешният туризъм се оживи по време на празниците на Деня на труда от 1 до 5 май, предизвикателствата все още остават, когато става въпрос за търсенето, заяви Хелън Цяо, ръководител за Азия в BofA Securities.