За 4 месеца бизнесът е компенсиран с 1 млрд. лв. за скъпия ток
Според Делян Добрев някои енергийни дружества са поискали до 150 – 200% увеличение на цените на тока и парното

© ECONOMIC.BG / Twenty20
За месеците между декември 2021 г. и март 2022 г. българският бизнес е получил малко над 1 млрд. лв. за компенсации заради високата цена на електроенергията. Това показва отговор на Министерството на енергетиката, даден по запитване на депутата от ГЕРБ Делян Добрев. Най-много средства са преведени на фирмите през март, когато таванът на компенсациите беше увеличен до 300 лв.
Добрев и колегата му Александър Нанков казаха пред журналисти, че отговорът на питането им доказва, че министър-председателят Кирил Петков е излъгал през май, когато, по думите им, е казал, че от началото на мандата правителството е дало 4.1 млрд. лв. за компенсации.
Според Делян Добрев тази сума е твърде малка и това е причината за високата инфлация, която през април достигна 14.4%.
Ако бяха дали 4 млрд. инфлацията нямаш да е два пъти по-висока, отколкото е инфлацията в Европейския съюз. Не мога да си обясня дали Кирил Петков лъже нарочно, или някой го подвежда“, каза Добрев.
Нанков изчете цитат на Петков от 13 май, в който премиерът казва: „Вкарахме 4.1 милиарда, за да ограничи ръста на цените на електроенергията в България“. Economic.bg потвърждава този цитат, който бе изречен по време на парламентарния контрол на 13 май, петък.
На 23 март, по време на брифинг в Министерския съвет, премиерът каза, че от началото на мандата правителството е дало над 4 млрд. лв. компенсации за бизнеса и гражданите.
И в двата случая обаче не става ясно за какво точно говори Петков – дали само за компенсациите за бизнеса за електроенергията, дали за общите енергийни компенсации (заедно с тези за газа), дали за периода само от 4 месеца или за целия период на компенсациите, който започна от октомври 2021 г.
Добрев сега коментира и друга тема – липсата на информация относно ценовите предложения на електроразпределителните, топлинните и ВиК дружествата. По неговите думи те се вкарват за обсъждане в КЕВР около 20 април, но досега регулаторът не е дал информация за исканите увеличени на цените заради по-скъпите ток и газ.
„Поискахме тази информация по време на Енергийната комисия, но мнозинството гласува да не ни се даде тази информация“, каза Добрев.
Той изнесе информация, че някои искания за увеличения са до 150 – 200%.
Те не ни казаха, че тези числа не са верни. Те ни казаха, че не искат да притесняват хората. Нашата информация е, че исканите увеличения достигат 200%. На мой въпрос дали топлофикациите искат 200%, отговорът беше, че не трябва да притесняваме сега хората. Като му дойдело времето, щели да им кажат“, разказа депутатът от ГЕРБ.
Вчера, преди заседанието на Енергийната комисия, министърът на енергетиката Александър Николов коментира темата. На коментар на журналист, че има внесени такива искания в КЕВР и има такива прогнози, Николов отговори раздразнено: „Кой е направил тези и на каква основа?“.
Той обаче не отрече, че вероятно ще има големи повишения на цените от 1 юли – със сигурност с двуцифрен процент.
„Когато проследявате функцията и ефекта на цените на природния газ към топлинната енергия, естествено е това да се очаква. Много дълго време се направи възможно да се задържат тези цени – и през компенсации, което е показателно за това колко усилия коства и на дружествата, и на цялата енергийна система да изплаща тези компенсации, така че да няма директен негативен ефект върху обществото. Но това не е устойчив модел и в някакъв момент ще трябва да се компенсиран поне частично“, каза енергийният министър.
Той каза, че ще разберем увеличенията на цените, когато КЕВР ги оповести. „КЕВР е независим регулатор“, каза Николов.