За едни война, за други слава на Русия
Анализ на Николай Елпе, „Ведомости“

Участието на Русия във военната операция в Сирия е успешен начин да се пренасочи вниманието на руснаците от икономическата криза и конфликта в Югоизточна Украйна. Русия все повече инвестира в конфликти, за които после ще трябват нови инвестиции, пише в свой анализ за "Ведомости" публицистът Николай Елпе.
Далечната война се възприема като безопасна. Такава война дава възможност да се изпусне парата, да се подхрани националната гордост и да не се мисли за последиците. В съвременния свят хората все по-малко са готови да умират за родината. Това е свързано с промяната на ценностната система - както символична, така и напълно реална.
В рамките на либералния модел човек не се възприема като инструмент, с който държавата постига своите цели, а ценността на човешкия живот е относителна. Абсолютна ценност все по-често е именно човешкият живот. Социологът Роналд Ингълхарт свързва това с модернизацията: ценността на живота рязко се увеличава в условията на повишаване на качеството и стандарта на живот и съкращаване на населението.
Американците престанаха да поддържат интервенцията в Ирак, когато броят на жертвите достигна 3000 души. По време на Втората световна война /1939-1945/ толкова са загивали само за три часа. Променя се и отношението към войната като начин за разрешаване на проблемите. В модернизирането глобално общество териториалната експанзия престава да бъде необходимост, както е била в земеделското общество, цената на война и наградата за мира се оказват много високи /сравнете стремителното следвоенно развитие на Германия и Япония/.
Отношението на руснаците към войната или е остаряло, или е формирано от пропагандата. От една страна, запазващата се памет за ужасите на военните години диктува разбирането, че войната е най-лошото нещо, което може да се случи. От друга – милитаризацията на съзнанието и експлоатацията на образа на врага в днешните медии прави привлекателна възможността за решаването на проблемите със сила. 40% от запитаните от „Левада-център“ одобряват правителствената политика спрямо Сирия /става дума за подкрепа на Башар Асад/, но 69% са против военната операция. Допитването е проведено преди началото на военната операция в Сирия – да видим, какво ще последва, предава БГНЕС, цитирайки "Ведомости".
За да се подкрепи градуса на мобилизация, но да не се плашат руснаците, трябва по някакъв начин да се воюва и едновременно да не се воюва. Хибридната война в Украйна отстъпва мястото на далечната война. Но невъзможността да се калкулират всички рискове в тази взривоопасна ситуация, каквато е днешна Сирия, може лесно да превърне тази далечна война в близка.
Русия все повече инвестира в конфликти, за които после ще трябват нови инвестиции. Не е ясно кога и какъв ще е резултат от операцията в Сирия, но сега кумулативно Русия е пряко отговорна за най-малко четири спорни територии – Приднестровието, Абхазия, Южна Осетия и Донбас. Нарастващият брой на тези територии изисква не само големи разходи от бюджета на страната, а и компетентно управление. И в първото и второто Русия има проблеми.