За първи път вятърът изпревари въглищата при производството на ток в Европа
В бъдеще икономическият импулс ще бъде основният решаващ фактор за това колко въглища се използват за производство на ток
Европейските производители на електроенергия са генерирали повече ток от вятър, отколкото от въглища през последното тримесечие на 2023 г. Това се случва за първи път и бележи крайъгълен камък за регионалните усилия за енергиен преход.
Комуналните компании на Стария континент са генерирали рекордните 193 TWh електроенергия от вятърни мощности през периода октомври – декември 2023 г. в сравнение със 184 TWh от въглищни електроцентрали, показват данни на мозъчния тръст Ember, цитиран от Economic Тimes.
Производството от вятър през последното тримесечие на миналата година беше с около 20% повече в сравнение със същия период на 2022 г. и се появи въпреки широко разпространените проблеми в сектора, свързани с високите разходи за труд, материали и финансиране.
Новата политическа подкрепа, договорена от европейските законодатели в края на 2023 г., включително финансиране за производителите на турбини и по-кратки срокове за издаване на разрешително за разработчиците, трябва да помогне за стимулирането на регионалното вятърно производство през 2024 г. и потенциално да разшири преднината на вятърната енергия през въглищната в бъдеще.
Въпреки че в цяла Европа се очаква допълнителен капацитет за вятърно производство през тази година и след това, перспективите за производство на електроенергия от въглища остават по-малко ясни и ще бъдат ключов фактор при определянето на това колко устойчива може да бъде преднината на вятъра пред въглищата.
По-специално, производството на въглища в Германия, Полша и Турция – които представляват приблизително половината от общото производство в Европа – ще бъде от ключово значение при определянето дали Европа като цяло може да удържи скорошния си импулс за чиста енергия, далеч от силно замърсяващите изкопаеми горива.
Трите най-големи потребители на въглища в Европа намалиха потреблението на въглища в производството на електроенергия до многогодишни дъна през първата половина на 2023 г., тъй като слабата регионална промишлена активност ограничи общото търсене, точно когато комуналните услуги предоставиха по-големи обеми чиста енергия.
След това обаче всяка страна увеличи производството на въглища през последните месеци на 2023 г., тъй като търсенето на отопление се повиши, въпреки че общото производство на въглища във всяка страна остава доста под предишните пикове.
В бъдеще икономическият импулс ще бъде основният решаващ фактор за това колко въглища се използват за производство на ток.
Всеки продължителен ръст на продукцията от тежката промишленост – особено сред химическите заводи, заводите за стомана и торове – вероятно ще натовари националните енергийни системи и ще изисква по-голямо производство от инсталации за въглища и природен газ.
Въпреки това, ако регионалната промишлена активност остане заглушена през 2024 ф. Въпреки продължаващите усилия на правителството за стимулиране, тогава общото търсене на енергия ще остане под предишните върхове и ще позволи на фирмите за производство на електроенергия да продължат да увеличават дела на чистата енергия в микса.
Време е за вятър
Независимо от състоянието на европейското промишлено потребление и дейност през 2024 г., разработчиците на електроенергия се очаква да ускорят изграждането на проекти за вятърна енергия и свързването към мрежата през 2024 г., особено в рамките на ключови пазари като Германия, Обединеното кралство, Испания, Франция и Дания.
Освен това през 2024 г. се очакват няколко правителствени търга за нови вятърни мощности – както на сушата, така и в морето – в резултат на споразуменията за регионална политика на Европейския съюз, сключени миналата година след неуспехи за предприятията.
Германия планира търг за 8 GW нови офшорни мощности през 2024 г., докато Дания се очаква да започне търгове за общо 9 GW офшорни проекти тази година, според S&P Global.
Франция също ще увеличи отпечатъка си от вятърна енергия през следващата година с подкрепа за изграждането на два плаващи вятърни парка с общ капацитет 280 MW.
Тъй като тези и други проекти се появяват, те допълнително ще повишат общото вятърно производство в Европа при над 604 TWh, произведени през цялата 2023 г., и ще помогнат на региона да разшири скорошния си период от силни годишни експанзии на чиста енергия. В близко бъдеще европейското производство на електроенергия от въглища може също да се повиши с възстановяването на индустриалната активност, но ако енергийните фирми продължат планираното развитие, вятърната енергия изглежда ще засенчи въглищната в микса за производство на електроенергия в Европа в дългосрочен план.