За сигурност: Гърция оставя в резерв въглищния ТЕЦ „Мелити“
В страната обаче скоро ще заработят две газови централи, които ще заместят въглищата
Зимата и намалените запаси във водноелектрическите централи в Гърция наложиха запазването на въглищната електроцентрала „Мелити“ до края на март 2025 г. Планът за декарбонизация на страната предвиждаше производството да бъде затворено в края на тази годината, но животът на лигнитната централа ще бъде удължен по препоръка на Независимия електропреносен оператор (ADMIE).
Операторът казва, че лигнитната централа с мощност 330 MW е необходима за поддържане на системата.
Студен резерв
Министерството на околната среда и енергетиката трябва да предложи законодателство, което да запази електроцентралата като резерв от съображения за сигурност на енергийните доставки.
„Мелити“ е необходима за електрическата система като „допълнителна енергийна единица“, като се има предвид, че запасите на резервоарите във водноелектрическите централи, поради липса на вода, са на много ниски нива. В същото време ADMIE смята блока за лигнитни въглища за необходим, тъй като изчислява, че вносът на електроенергия също ще бъде ограничен поради увеличеното търсене в Югоизточна Европа и Украйна.
Блокът за лигнитни въглища „Мелити“ ще работи само ако се прецени, че стабилността на системата е застрашена.
Необходимостта от поддържане на блока в студен резерв до края на март бе потвърдена вчера следобед в парламента от заместник-министъра на енергетиката Александра Сдуку. Както обясни зам.-министърът, конкретната централа „от януари досега е произвела 0.84% от общото производство на всички конвенционални блокове, т.е. имаме от всички блокове на лигнитни въглища и блокове на природен газ общо 19 050 гигаватчаса и имахме централата „Мелити“ , която допринесе със 106 гигаватчаса".
Скъпи, но необходими
Експлоатацията ѝ е скъпа, достига 130-150 евро за мегаватчас“, подчерта Сдуку и допълни, че „Мелити“ ще бъде затворена, но ще остане в резерв, за да не се застрашава стабилността на енергийната система.
Във всеки случай, според Сдуку, удължаването за „Мелити“ е дадено, защото „не знаем какво ще се случи, ако имаме продължителен сух период, който може да ограничи наличната водноелектрическа енергия, необходима за покриване на сезонните пикове“.
Нови газови инсталации
Трябва да се отбележи, че страната се очаква скоро да добави две нови централи за природен газ, като блокът на Metlen с мощност 826 MW ще влезе в търговска експлоатация в края на тази година. Друг е блокът на GEK Terna и Motor Oil в Комотини с мощност 877 MW, който в момента се тества.
Двете съоръжения се очаква да заместят лигнитни въглища, покривайки всички празнини и поддържайки сигурността на доставките.
Имаме увеличение на търсенето, произтичащо от нашата северна граница поради необходимостта да снабдяваме и Украйна. Освен това все още не е осигурен времевият хоризонт за края на пробната експлоатация на завода за природен газ в Агиос Николаос и Комотини. Така че по тези чисто технически причини със законодателна уредба ще дадем възможност на „Мелити“ да остане в студен резерв и евентуално да бъде използвана, ако и когато възникне нужда“, казва още зам.-министърът.