Запази ли се ценовият модел на КЕВР, НЕК излиза на печалба
Според изчисленията на приходите в НЕК за новия регулаторен период ще бъдат 702 млн. лв.

Ако новият ценови модел на КЕВР бъде изпълнен, Националната електрическа компания (НЕК) ще излезе на печалба. Това коментира по време на изслушване в икономическата комисия към Народното събрание председателят на енергийния регулатор Иван Иванов.
Според изчисленията приходите в компанията за новия регулаторен период ще бъдат 702 млн. лв., а за 2014 г. текущият дефицит на нек беше на 644 млн. лв. НЕК може да очаква и приходи в размер на 226 млн. лева от търговията с парникови газове, както и увеличение на приходите от таксата за задължения към обществото. Ценовият модел е бил изготвен въз основа на три приоритета - намаляване на дисбалансите в електроенергетиката и въвеждане на справедливост при определянето на тежестите и отговорностите; приближаване към въвеждането на електроенергийната борса в нейния първи сегмент; излизане на НЕК от тежката финансова криза.
КЕВР е взел решение, във връзка с тези приоритети, за въвеждане на добавка "задължения към общество" в размер на 40 лева за мегаватчас. Добавката трябва да покрие три сегмента от българското производство на електроенергия - зелените централи, когенерациите и американските централи в Маришкия басейн.
Чрез новия модел за определяне на цените в сектор "Електроенергетика", който се отнася за новия регулаторен период от първи юли, се предвижда изравняване на тази цена между битовите потребители и индустрията. Досега първите плащаха 53 лева, а бизнесът около 10 лева. С готвените промени се въвежда единна ставка от 40 лева за мегаватчас.
Според Иван Иванов в резултат на въвеждането на добавката "задължения към обществото" в НЕК биха постъпили 160 млн. лева - 120 от трите ЕРП-та и около 40 от ЕСО. От продажбата на енергия от страна на НЕК се очаква повишаване на постъпленията в НЕК с 346 млн. лева, добави Иванов. КЕВР очаква и още 226 млн. лева от продажба на парникови емисии.
Като се сумират спестените средства се оказва, че при изпълнение на ценовия модел в този му вид със 702 млн. лева трябва да се намали текущият дефицит на НЕК, изчисли Иван Иванов. Това означава, че в сравнение с дефицита от миналата година, благодарение на спестената сума НЕК ще излезе на печалба.
Ако добавката "задължения към обществото" непроменена,това ще отвори финансова дупка от 285 млн. лева, която ще може да се поеме или от НЕК или от българските потребители, което би означавало 17% увеличение на цената на битовия пазар, изчисли Иван Иванов. Той коментира, че "много лесно" би се освободил от високата преференциална цена на ВЕИ-тата и американските ТЕЦ-ове, но уви има действащи договори с тях.