Защо „бунтът на плажните кърпи“ е толкова важен за туризма на Гърция?
Сините, дълги плажни ивици на страната всяка година привличат милиони туристи, но местното население на някои острови настоява за промяна

Снимка: Unsplash
Беше около залез слънце в неделя, в Парос, популярен ваканционен остров в цикладския регион на Гърция. Тълпа от около 50 души се събра на плажа Парикия, близо до главното пристанище на острова. Зад тях небето пламтеше в наситено оранжево над лазурното море. От едната страна емблематична цикладска вятърна мелница стоеше рязко срещу хоризонта. От другата - шезлонги, принадлежащи на плажен бар, се простираха по пясъка, пише BBC Travel.
Дори ако никога не сте посещавали Гърция, части от тази сцена вероятно ви звучат познато. В този ден обаче имаше и няколко необичайни подробности. Трима от присъстващите държаха огромна табела с надпис „Върнете ни плажа“. До тях стоеше мъж с високоговорител. Докато публиката го гледаше, той прочете на глас части от гръцката конституция, които гласят, че плажовете и другите природни зони принадлежат на гражданите на страната.
Протестът беше част от кампания, която медиите нарекоха „бунтът на плажните кърпи“, при който местните искат свободен достъп до плажове, които са превзети от плажни барове и други фирми, предлагащи шезлонги и чадъри на прекомерни цени. Въпреки че движението започна в Парос, сега то се разпространи в цяла Гърция и дори в съседна Турция, като активистите настояват за место, където да разположат хавлиите си безплатно.
BBC Travel разговаря с тях и местни жители, за да разбере какво представляват протестите, защо са важни и какво означава движението както за туристите, така и за жителите.
Как започнаха протестите?
Протестите започнаха на Парос през май 2023 г., когато група жители, които вече редовно се срещаха, за да обсъждат екологичните проблеми на острова, започнаха да обсъждат как местата, където хората могат свободно да плуват и да правят слънчеви бани (без да бъдат принудени да плащат за шезлонг) ставаха все по-оскъдни. Това е един от симптомите за това как островът все повече се грижи за туристите за сметка на местните.
Фирмите край плажа, които разполагат шезлонги и чадъри, трябва да кандидатстват за лицензи от гръцкия финансов министър за използване на определени части от плажа. Проверките трябва да се извършват редовно, за да се гарантира, че не заемат повече място, отколкото позволяват техните лицензи. Протестиращите обаче твърдят, че тези проверки рядко се извършват – ако изобщо се извършват. В резултат на това свободните зони за хавлии вече са малко.
Жителите създадоха страница във Facebook, наречена Save Paros Beaches, и започнаха да организират демонстрации, призовавайки за репресии срещу тези частни оператори. Те също така използваха изображения с дрон, за да документират незаконни шезлонги, сравнявайки местоположението им с определените от правителството зони.
Това промени играта, защото нивото на незаконност можеше да се види толкова ясно“, каза местният жител Никола Стефану.
Той казва, че групата е открила места, където шезлонгите и чадърите заемат до 10 пъти повече от разрешеното място.
Къде се разпространиха протестите?
Движението бързо набра скорост; Демонстрацията на 3 септември отбеляза началото на нова национална кампания и беше първият път, когато множество протести срещу плажни кърпи се случиха в различни региони на Гърция в един и същи ден.
Демонстрации се проведоха на съседния остров Наксос и на южния остров Крит. Съвсем наскоро се присъединиха островите Родос и Егина, както и Атика. Мястото на протеста на Парос е особено символично - като централен плаж в селото на острова, това е най-популярното място за местните жители да се отпуснат след работа.
Елени Андрианопулу, говорител на кампанията на Наксос, каза, че тя и други местни жители са се чувствали разочаровани от прекомерното застрояване на плажовете от няколко години, но не са били сигурни как да действат. След като научиха какво се случва в Парос, те веднага бяха вдъхновени да започнат собствена кампания във Facebook.
Мисля, че това е истинска промяна на парадигмата за Гърция“, каза тя.
Защо тези протести са толкова важни?
Много гърци все още страдат финансово след дълговата криза в страната преди повече от десетилетие и не могат да си позволят да плащат за шезлонг всеки път, когато посещават плажа. Слънцето и морето са голяма част от гръцката култура – синьото в гръцкия флаг представлява Егейско море и повечето гърци имат силни детски спомени от летата, прекарани на плажа.
Активистите обаче казват, че плажовете са само част от една по-голяма борба. Гърция е една от най-популярните ваканционни дестинации в Европа и говорителите на протеста казаха на събралата се тълпа, че прекомерният туризъм – и свързаните с него социални и екологични проблеми – трябва да бъдат разгледани.
Какво стои зад проблема?
Туризмът е най-голямата индустрия в Гърция. През 2021 г. страната посрещна 15 милиона посетители – един път и половина повече от общото й население. Мнозина обаче твърдят, че бумът на туризма не е управляван правилно. Местните общини нямат властта да контролират потоците от посетители, а слабите институции означават, че е лесно за бизнеса от всякакъв вид да заобиколи правилата.
Освен това през последните години последователни правителства използваха туристическата индустрия, за да помогнат на икономиката на страната да се възстановява след финансовата криза от 2008 г. и след това от пандемията Covid-19. Политиците силно рекламираха страната като слънчева и морска дестинация и улесниха чуждестранните инвеститори да отворят бизнес, свързан с туризма.
Има дългогодишна липса на надзор, което доведе до повишена безнаказаност“, каза Ефтимия Сарантаку от Университета на Западна Атика.
Тя отбелязва, че много институции не са успели да въведат проверки и контол, оставяйки някои бизнеси свободни да се отдадат на „мафиотско“ поведение.
Има твърдения, че цивилни са били сплашени от служители на плажни барове, когато са се опитали да седнат на това, което е останало като безплатна част от плажа."
Кметът на Наксос Димитрис Лайнос казва, че много фирми на неговия остров спазват закона. „Видяхме обаче, че Министерството на финансите няма щатна численост, за да извършва адекватни проверки“, каза той.
Работи ли „бунтът на плажните кърпи“?
Явно протестите имат ефект. Благодарение на вниманието на медиите, властите извършиха проверки на един от най-засегнатите плажове на Парос – пясъчна ивица в защитена зона, покрита с шезлонги, въпреки че няма издадени разрешителни за тях. В резултат на това плажът вече е без шезлонги.
По другите плажове обаче ситуацията остава непроменена. На Наксос бяха извършени нови проверки в отговор на протестите, но много собственици на фирми бяха предупредени предварително и просто премахнаха неправилно разположените си шезлонги, преди да пристигнат инспекторите.
Искам да вярвам, че тези протести ще доведат до по-голямо участие на гражданите в управлението на туристическите дестинации и, разбира се, в управлението на обществените пространства“, каза Сарантаку. „Това може да се постигне само чрез подобрения в институционалната рамка и надзора.“
Какво следва?
Пиковият летен сезон може да приключи, но активистите казват, че септемврийските протести са белязали истинското начало на тяхната работа. На Наксос Андрианопулу казва, че те не просто искат по-чести проверки, но и повече прозрачност за това как се дават лицензи – и на кого – на първо място. И Стефану от кампанията Парос казва, че неговата група иска да представи цялостна стратегия за по-устойчив модел на туризъм в Гърция.
В момента цените са извън контрол“, каза той. „Повечето хора не могат да си позволят да отидат в бар или ресторант. Трафикът е невероятен.“
Какво означава движението за туристите?
Ако исканията на протестиращите бъдат изпълнени, на гръцките плажове ще има повече място, където да оставите хавлиите си безплатно – нещо, за което много туристи може да са благодарни. През предишните десетилетия по-голямата част от гръцките острови бяха известни като бюджетни дестинации за бохемски туристи и много местни жители смятат, че свободният достъп до плажовете е в съответствие с тази традиционна репутация.
Стефану би искал да види отдалечаване от маркетинга на Цикладските острови като луксозна дестинация.
Тук има невероятна история, археологически обекти, пешеходни пътеки, добро вино и земеделска продукция“, каза той. „Това може да привлече по-отговорен посетител от този, който просто иска да седне на шезлонг с коктейл.“
Туристите, които не искат да допринасят за проблемите на прекомерния туризъм, могат да бъдат вдъхновени да изследват по-малко известната страна на Гърция, като например възможностите за туризъм сред драматичния планински пейзаж, който покрива цялата страна – страхотна дейност извън пиковите летни месеци, когато времето е малко по-хладно.
Ако обаче наистина искате да прекарате известно време в почивка на шезлонг, тогава бъдете сигурни, че те няма да изчезнат напълно – активистите просто искат да ги видят ограничени до зоните, разрешени от техните лицензи.