Защо Фарьорските острови „затвориха“ за туристи
Или как туризмът може да е устойчив

© ECONOMIC.BG / Pixabay
Управлението на популярна туристическа атракция е подобно на това да организираш парти - всеки иска да дойде и да се забавлява, но никой не иска да помогне с чистенето след това.
Но Фарьорските острови, група автономни острови, разположени между Исландия и Норвегия и под юрисдикцията на Дания, измислиха новаторски начин да се грижат за дома си и да посрещнат посетители в същото време.
Официално известие на националния туристически уебсайт на островите гласи "затворено за поддръжка, отворено за доброволчество".
Страната взе решение да "затвори" - хотелите няма да бъдат отворени и самолети няма да пристигат - през уикенда 26-27 април 2019 г.
През този уикенд хората от целия архипелаг на острова ще работят по консервационни проекти.
Въпреки това, хората, които просто държат да посетят Фарьорските острови през този уикенд, могат да се включат, за да помогнат с доброволен труд.
Островите поканиха 100 доброволци да дойдат в страната, за да подпомогнат усилията.
„За нас туризмът не е само за цифри“, казва пред CNN Гудрир Хойгаард, директор на туристическата администрация на Фарьорските острови. "Ние приветстваме посетителите на островите всяка година, но също така носим отговорност и за нашата общност и за нашата красива околна среда, а целта ни е да запазим и защитим островите, като гарантираме устойчив и отговорен растеж".
Стоте доброволци включват пътешественици от Мексико, Израел, Австралия, Китай и САЩ.
Хойгаард заяви, че поради изненадващата популярност на доброволческия уикенд, Фарьорските острови ще бъдат домакини на събитието всяка година.
Столицата на Фарьорските острови, Торсхавн, има население от около 13 000 души, според данни на ООН.
Според туристическите власти на Фарьорските острови посещенията в страната са се увеличили с 10% през последните няколко години.