„Заварихме хаос и разруха в енергетиката“
Европейската дерогация за петрола на „Лукойл Нефтохим“ включва и възможност за износ на руски горива, твърди министърът
Росен Христов, служебен министър на енергетиката:

© ECONOMIC.BG / БТА
Заварихме хаос и разруха в енергетиката. Нямахме газ за месец напред. Имаше липса на газ и огромни цени, които бизнесът отказваше да плаща. Така енергийният министър Росен Христов описа ситуацията, в която, според него, се е намирала енергийната система на България, когато на власт дойде служебното правителство.
Той също повтори, че благодарение на действията на временната власт цените на природния газ за България са паднали повече, отколкото е понижението по европейските борси. Според Росен Христов направените опити да се преговаря с руската „Газпром“ за подновяване на доставките са помогнали да се намали цената за България, въпреки че преговорите бяха неуспешни.
Самият факт, че отворихме преговорите, накара останалите доставчици да се конкурират с тях“, категоричен е енергийният министър.
По неговите думи практиката на кабинета „Петков“ да купува газ непрозрачно и без търгове е донесло щета на България от стотици милиони и тя е щяла да бъде още по-голяма, ако служебното правителство е било купило завещаните от Кирил Петков седем танкера с втечнен природен газ.
Ако бяхме купували, щеше да има стотици милиони загуби. Имаме документи за директното договаряне, за неконкурентни договори. Нито една от доставките не е била през борса. Правило се е изцяло в нарушение на закона“, каза Христов.
Той уточни, че са предали всички доказателства на прокуратурата, а ДАНС и ГДБОП разследва тази практика за директно договаряне.
Дали сме всичко на прокуратурата, включително с нашите коментари, че икономическите интереси на България не са преследвани. Или е абсолютна некомпетентност, или е нещо друго“, каза министърът.
Руски петрол и горива
Той обясни и защо служебното правителство отмени заповедта на предишното – да забрани износа на горива, произведени от „Лукойл Нефтохим“. Според него ако това не е било направено, след 5 декември, когато щеше да започне да действа, е имало опасност България да остане без бензин и дизел.
Забраната за износ на горива е голяма опасност България да стане без гориво и да внасяме от съседни държави“, каза той.
Според него „Лукойл“ ще намали драстично производството си, ако му се ограничи експорта, който, според Христо“, представлява над 50% от производството на нефтохима. Това би могло да доведе до съкращаване на хора и до вдигане на цените, тъй като предприятието има фиксирани разходи, които трябва да покрива, дори да произвежда по-малко.
Христов е категоричен, че това не противоречи на европейското решение да се забрани вноса на руски нефт и горива от началото на декември, за които България получи дерогация по изричното настояване на Кирил Петков и Асен Василев.
Имаме и отговорност към нашите съседи. Не можем да се изключим от общия пазар. Дерогацията е за да може България да произвежда и да изнася. Когато е дадена дерогацията, тя не е изисквала ограничаване на търговията с произведените горива. Ние дори имаме задължение да поддържаме енергийната сигурност в региона – както правим с тока, да го правим и с горивата. През нас ще продължи да тече русия нефт към съседните държави“, категоричен беше Христов.
Министърът коментира и оттегленото решение за въвеждане на две тарифи за тока. „Оттеглих го поради причината, че средата показа, че не е готова да го обсъждаме на професионално ниво. Политизира се въпросът. И тъй като не е спешно да въвеждаме двете тарифи, прецених, че не е сега моментът“, каза той.