5G покритието в Европа значително изостава от това в САЩ и Азия
Същевременно инвестициите в телекомуникационния сектор на Стария континент бележат лек спад

© ECONOMIC.BG / Deposit Photos
5G покритието в Европа значително изостава от това в САЩ и Азия, сочи доклад, публикуван във вторник от телекомуникационното лоби Connect Europe. Анализът идва, след като миналата година Европейската комисия предупреди, че целта ѝ да свърже всички домакинства в ЕС с мрежи от пето поколение до 2030 г. към момента не се случва с желаните темпове.
В Европа покритието на самостоятелното 5G - което работи независимо от съществуващата 4G инфраструктура - е 40%, докато в Северна Америка то достига до 91% от населението, а в Азиатско-тихоокеанския регион - до 45%, се посочва в доклада въз основа на проучване, проведено от консултантската фирма Analysys Mason.
В същото време несамостоятелните 5G мрежи в Европа достигат до 87% от населението през 2023 г., в сравнение с 80% през предходната година, докато сравнимите данни от Южна Корея (99%), САЩ (98%), Япония (97%) и Китай (90%) показват по-добро ниво на покритие.
През 2021 г. Европейската комисия постави цел до 2030 г. всички домакинства в ЕС да бъдат свързани с 5G.
Въпреки това Ренате Николай, заместник-генерален директор на звеното за цифрови технологии на Комисията, още миналата година предупреди, че ЕС все още изостава в областта на свързаността, въпреки усилията за ускоряване на въвеждането на мрежи с голям капацитет, в сравнение с други региони в света.
Слабото разгръщане означава, че други технологии, които зависят от бързия интернет, като изкуствения интелект например, ще се сблъскат със забавяне в разпространението си.
В доклада „Свързана Европа“ се оценява, че до края на това десетилетие повече от 8% от населението на ЕС – около 45.4 милиона души – все още няма да имат достъп до фиксирана гигабитова връзка.
Спад на инвестициите
В същото време в телекомуникационния сектор на блока се наблюдава спад на инвестициите с 2% през 2023 г., когато те са намалели до 57.9 млрд. евро от 59.1 млрд. евро през предходната година, се казва в доклада.
На този фон се очаква през настоящия си мандат ЕК да публикува предложение за преразглеждане на правилата за телекомуникациите – в рамките на Закона за цифровите мрежи.
Планът, който трябва да бъде публикуван през следващата година, има за цел да реши проблемите със свързаността, радиочестотния спектър и инвестициите. Инициатор е бившият комисар по въпросите на вътрешния пазар Тиери Бретон, който е бивш главен изпълнителен директор на France Telecom.
Хена Вирккунен, комисар на ЕС по въпросите на технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията, е натоварена от председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен със задачата „да работи по нов Акт за цифровите мрежи, който да спомогне за стимулиране на сигурен високоскоростен широколентов достъп, както фиксиран, така и безжичен“.