Банките са все още несигурни
5 години след началото на кризата, разходите по застраховките за кредитно неизпълнение са все още 20 пъти по-високи спрямо юли 2007 г.
Инвеститорите виждат големите банки като по-рискови отколкото през първите пламъци на финансовата криза преди пет години и вероятно това ще продължи да бъде така, информира доклад на Moody’s, цитиран от Reuters.
Рисковите премии за банковия дълг малко вероятно някога ще се върнат на предишните нива както в Европа, така и в САЩ, продължава текста.
За големите банки на САЩ, разходите по застраховките за кредитно неизпълнение, мярка за нивата на несигурност в инвеститорите, са все още 20 пъти по-високи спрямо юли месец на 2007 година.
Сред причините са стъпките, които правителствата предприемат, за да принудят кредиторите да носят повече отговорност от загубите на бъдещи банкови фалити.
От началото на кризата прозрачността и точността на финансовите отчети на банките са под въпрос от различни стрес-тестове на регулатори. В Европа, много банки са имали сериозни проблеми след преминаването на първоначалните тестове. В Съединените щати има четири неуспешни опита да се премине през теста за това, дали финансовите институции са достатъчно силни да поемат капиталовите си планове.
Внезапното допускане, че JPMorgan има крайно погрешно портфолио на кредитни деривати буди съмнения за способността на големите банки да контролират рисковете си, се отбелязва още в доклада. Загубите са довели до 5,8 млрд. долара след първоначално обявени 2 млрд. долара.
Страхът сред инвеститорите, който е видим и в цените на акциите, продължава да бъде висок, въпреки факта, че балансите на банките и портфейлите изглеждат по-добре. Проблемните кредити намаляват постепенно за най-големите американски банки вече втора година, завършва доклада.