Борсата ще отчете повишение през 2012 г.
Акциите на държавни компании, които се очаква да бъдат листвани ще имат положителен ефект за пазара, но той може и да е краткотраен, твърдят брокери
132
~ 6 мин. четене
След като лятото е към своя край и отпускарския сезон приключи, Информационна Агенция Икономика се обърна към професионалните инвеститори на Българска фондова борса. Потърсихме част от брокерите на капиталовия пазар, които дадоха своите очаквания за движенията и активността на фондовата ни борса през оставащите три месеца до края на годината.
Очакванията са в периода октомври-декември 2012 г. да видим пакети на държавни компании. Относно положителния ефект на подобна стъпка, професионалните инвеститори не се наемат с категорична прогноза дали само подобни пакети са достатъчни да раздвижат пазара. Сентиментите обаче клонят към положителен ефект, макар и по-скоро краткотраен.
Преобладаващото мнение е, че в края на годината БФБ ще отчете ръст на годишна база, без обаче да има излишна еуфория.
Ниски лихви по депозитите и по-висока инфлация ще раздвижат пазара
Sofix ще приключи 2012 г. на нива в диапазона 338-370 пункта
Андрей Георгиев, "Болкан Кепитъл Мениджмънт"
Колкото и статична да изглежда БФБ движения винаги има, макар и по-малко в посока нагоре. Акциите от групата "Булгартабак", както и самия тютюнев холдинг, АДСИЦ инвестиращи в земеделска земя, и някои такива инвестиращи в бизнес имоти са сред малкото положителни примери, които донесоха двуцифрена доходност в последните месеци за своите акционери.
Факторите, които могат да доведат до по-голяма активност на капиталовия ни пазар са ниски лихви по депозитите, по-висока инфлация, капитали от вън, задвижване в реалната икономика и ръст в заетостта. Отписването на компании от борсата води до съсредоточаване интереса на инвеститорите във все по-малък брой дружества, а намаленото предлагане води до ръст в цените - това също са фактори за по-голяма активност, с положителен привкус. Трябва да поясня, че делистването на качествени компании ще намали интереса най-вече на институционалните инвеститори в кратък период, но пък покачващите се цени ще привлекат интереса на нови емитенти.
Пакети от големи държавни дружества, които да заинтригуват чуждестранния интерес със сигурност ще имат положителен ефект върху цените на акциите, търгувани на БФБ. Този филм вече сме го гледали - акциите на БТК.
Прогнозата ми е за по-високи нива в края на 2012 г. спрямо 2011 г., но не впечатляващо по-високи, а в рамките на 5-15% повече. Измерено през Sofix - нива в диапазона 338-370 пункта.
До активна търговия ще доведат повече свободни пари
Водещият индекс Sofix ще остане на нивата си от края на миналата година
Владимир Малчев, "Бул Тренд Брокеридж"
По-отчетливо раздвижване на Българска фондова борса като цяло е малко вероятно, но ще продължи тенденцията едни акции да се открояват с трайно възходящ тренд, а други да продължават да копаят нови дъна.
Факторите, които могат да доведат до по-голяма активност на капиталовия ни пазар, са много. Най-общо са повече свободни пари в глобален мащаб, търсещи своята реализация. Този фактор е възможно да се реализира, тъй като централните банки стават все по-агресивни в отчаяните си опити да съживят финансовата система и икономиката. Но за целта БФБ трябва да предложи и малко по-висока ликвидност, т.е. месните инвеститори ще трябва да се поразмърдат и да излязат от дългогодишната си летаргия.
Чисто локални фактори, но отново като отзвук от глобални тенденции, които могат да съживят пазара, са по-сериозен спад на лихвите по депозитите и кредитите, както и евентуално покачване на инфлацията. Разбира се, наличието на повече компании, осъзнаващи какви са правилните стъпки за привличане на инвеститорски интерес, също могат да имат положителен ефект върху БФБ. Особено важно е това да се разбере от мениджмънта на някои от най-големите компании на БФБ, които вече имат статут на бивши сини чипове. Говоря най-вече за дружества като Химимпорт, ЦКБ, ПИБ, Еврохолд България и други.
Очаквам да бъдат пуснати пакети от големи държавни компании до края на годината. Това вероятно ще се случи съвсем скоро. Подобна стъпка би се отразила добре за оборота на борсовия оператор, но с малък дългосрочен ефект за пазара. Евентуални добри спекулативни печалби за по-масовия инвеститор, могат да инициират малко по-активна търговия на пазара като цяло.
Най-вероятно, в края на 2012 г. водещият индекс Sofix ще остане на нивата си от края на миналата година. В най-добрият случай ще отбележи символично покачване.
Пазарът показва, че все пак е жив
Заради върховете на индексите в момента, все повече се чуват мнения за корекция
Петко Вълков, "Конкорд Асет Мениджмънт"
В момента повечето пазари по света се намират на или близо до върховите си стойности за последните четири години. При подобни движения все повече се чуват мнения за предстояща корекция. При тези условия аз оставам оптимист за българския пазар до края на годината.
През последните месеци ставаме свидетели на определено раздвижване. Силно се представиха дружествата за земеделска земя, след това раздвижване се получи и при тютюневите компании. Миналата година хит бяха експортните дружества. Идеята ми е, че определени инвестиционни теми се случиха на пазара, което показва, че той все пак е жив и показва признаци на живот. намаляването на лихвите като че ли отново ще върне апетита към по-рисковите инвестиции. Това към момента се случва на бавна скорост.
Не очаквам пускане на държавни пакети до края на годината, но дори и да се случи, очакванията към момента са да се повтори до известна степен случая с ЕВН.
Смятам, че през следващите месеци икономиката на Европа ще покаже признаци на възстановяване и това ще се отрази благоприятно на пазарите. В същото време не бива да пропускаме, че стойността на CDS на България, т.е. застраховката за фалит на страната ни, е на рекордно ниски стойности. Доходностите на държавните ценни книжа също се понижиха значително. Независимо, че подобни стойности са дългосрочно трудно задържими, аз смятам, че българският капиталов пазар има фундамент за поскъпване.
За да има активност, трябва да има търсене и предлагане
Индивидуалните играчи искат да видят първо движения на цените нагоре
Цветослав Цачев, "Елана Трейдинг"
Раздвижване на БФБ, поне по някои позиции, вече има. Само че то няма нищо общо с предишни борсови ръстове, когато оборотите скачаха значително, а цените на акциите добавяха, почти без изключения, по 20-30% за кратък период от време. Сега борсовите ръстове преминават при по-нисък интерес от пазара и не са предизвикани от еуфория, а от бавното изчистване на неравновесието в търсенето и предлагането или във фундамента и перспективите. Затова и поскъпване по позиции като Каолин, Монбат и Стара планина Холд минава незабелязано, но има своите обяснения и представлява част от новия начин на борсов растеж.
За да има активност, трябва да има търсене и предлагане. Всички фактори, включително икономически и политически, допринасят за тях. Това означава да има пакети от атрактивни дружества, включително и такива, на които държавата държи част от капитала. Компаниите трябва да имат стойност и да вдъхват доверие на инвеститорите. За съжаление стават все повече примерите в точно обратна посока. Такива позиции с прозрачно управление, коректен мениджмънт и добре очертани перспективи за развитие на бизнеса в момента могат да привлекат само професионални инвеститори. Индивидуалните играчи искат да видят първо движения на цените нагоре, а за голямата част от самостоятелните инвеститори алчността е най-силният движещ мотив за инвестиции. Рецептата е проста - атрактивни компании с добро управление, които да започнат да трупат печалби на борсата.
По план трябва да видим държавните пакети от останалите две енергоразпределителни дружества. Очаквам поне една сделка да стане факт, като този път интересът ще бъде по-голям от страна на пазара и държавата няма да продава само на един купувач по цена, която е удобна само за него. Какъвто и да е интерес към приватизацията ще насочи към борсата повече капитали, така че говорим за положителни ефекти. До каква степен, това е невъзможно да се каже, предвид липсата на какъвто и да е ефект досега от приватизацията на ЕВН България.
Очаквам повишение за 2012 г., защото предстои да видим стабилизиране на финансовата система в Еврозоната и бавно връщане на доверието. Вероятно и дъното на текущата криза е някъде зад нас, което означава, че ще има подобрение и в българската икономика към края на годината. Не очаквам обаче борсова еуфория от тези събития, прекалено невидими са за обикновения човек и ако износът и индустрията се подобрят, това няма да има съществен ефект върху крайното потребление и апетита към рискови инвестиции у нас. Акциите на БФБ въобще не са се доказали като алтернатива на депозитите при инфлационна среда, така че няма много място за напразен оптимизъм.
Материалът и изказаните мнения не представляват препоръка за сделки с ценни книжа.
Очакванията са в периода октомври-декември 2012 г. да видим пакети на държавни компании. Относно положителния ефект на подобна стъпка, професионалните инвеститори не се наемат с категорична прогноза дали само подобни пакети са достатъчни да раздвижат пазара. Сентиментите обаче клонят към положителен ефект, макар и по-скоро краткотраен.
Преобладаващото мнение е, че в края на годината БФБ ще отчете ръст на годишна база, без обаче да има излишна еуфория.
Ниски лихви по депозитите и по-висока инфлация ще раздвижат пазара
Sofix ще приключи 2012 г. на нива в диапазона 338-370 пункта
Андрей Георгиев, "Болкан Кепитъл Мениджмънт"
Колкото и статична да изглежда БФБ движения винаги има, макар и по-малко в посока нагоре. Акциите от групата "Булгартабак", както и самия тютюнев холдинг, АДСИЦ инвестиращи в земеделска земя, и някои такива инвестиращи в бизнес имоти са сред малкото положителни примери, които донесоха двуцифрена доходност в последните месеци за своите акционери.
Факторите, които могат да доведат до по-голяма активност на капиталовия ни пазар са ниски лихви по депозитите, по-висока инфлация, капитали от вън, задвижване в реалната икономика и ръст в заетостта. Отписването на компании от борсата води до съсредоточаване интереса на инвеститорите във все по-малък брой дружества, а намаленото предлагане води до ръст в цените - това също са фактори за по-голяма активност, с положителен привкус. Трябва да поясня, че делистването на качествени компании ще намали интереса най-вече на институционалните инвеститори в кратък период, но пък покачващите се цени ще привлекат интереса на нови емитенти.
Пакети от големи държавни дружества, които да заинтригуват чуждестранния интерес със сигурност ще имат положителен ефект върху цените на акциите, търгувани на БФБ. Този филм вече сме го гледали - акциите на БТК.
Прогнозата ми е за по-високи нива в края на 2012 г. спрямо 2011 г., но не впечатляващо по-високи, а в рамките на 5-15% повече. Измерено през Sofix - нива в диапазона 338-370 пункта.
До активна търговия ще доведат повече свободни пари
Водещият индекс Sofix ще остане на нивата си от края на миналата година
Владимир Малчев, "Бул Тренд Брокеридж"
По-отчетливо раздвижване на Българска фондова борса като цяло е малко вероятно, но ще продължи тенденцията едни акции да се открояват с трайно възходящ тренд, а други да продължават да копаят нови дъна.
Факторите, които могат да доведат до по-голяма активност на капиталовия ни пазар, са много. Най-общо са повече свободни пари в глобален мащаб, търсещи своята реализация. Този фактор е възможно да се реализира, тъй като централните банки стават все по-агресивни в отчаяните си опити да съживят финансовата система и икономиката. Но за целта БФБ трябва да предложи и малко по-висока ликвидност, т.е. месните инвеститори ще трябва да се поразмърдат и да излязат от дългогодишната си летаргия.
Чисто локални фактори, но отново като отзвук от глобални тенденции, които могат да съживят пазара, са по-сериозен спад на лихвите по депозитите и кредитите, както и евентуално покачване на инфлацията. Разбира се, наличието на повече компании, осъзнаващи какви са правилните стъпки за привличане на инвеститорски интерес, също могат да имат положителен ефект върху БФБ. Особено важно е това да се разбере от мениджмънта на някои от най-големите компании на БФБ, които вече имат статут на бивши сини чипове. Говоря най-вече за дружества като Химимпорт, ЦКБ, ПИБ, Еврохолд България и други.
Очаквам да бъдат пуснати пакети от големи държавни компании до края на годината. Това вероятно ще се случи съвсем скоро. Подобна стъпка би се отразила добре за оборота на борсовия оператор, но с малък дългосрочен ефект за пазара. Евентуални добри спекулативни печалби за по-масовия инвеститор, могат да инициират малко по-активна търговия на пазара като цяло.
Най-вероятно, в края на 2012 г. водещият индекс Sofix ще остане на нивата си от края на миналата година. В най-добрият случай ще отбележи символично покачване.
Пазарът показва, че все пак е жив
Заради върховете на индексите в момента, все повече се чуват мнения за корекция
Петко Вълков, "Конкорд Асет Мениджмънт"
В момента повечето пазари по света се намират на или близо до върховите си стойности за последните четири години. При подобни движения все повече се чуват мнения за предстояща корекция. При тези условия аз оставам оптимист за българския пазар до края на годината.
През последните месеци ставаме свидетели на определено раздвижване. Силно се представиха дружествата за земеделска земя, след това раздвижване се получи и при тютюневите компании. Миналата година хит бяха експортните дружества. Идеята ми е, че определени инвестиционни теми се случиха на пазара, което показва, че той все пак е жив и показва признаци на живот. намаляването на лихвите като че ли отново ще върне апетита към по-рисковите инвестиции. Това към момента се случва на бавна скорост.
Не очаквам пускане на държавни пакети до края на годината, но дори и да се случи, очакванията към момента са да се повтори до известна степен случая с ЕВН.
Смятам, че през следващите месеци икономиката на Европа ще покаже признаци на възстановяване и това ще се отрази благоприятно на пазарите. В същото време не бива да пропускаме, че стойността на CDS на България, т.е. застраховката за фалит на страната ни, е на рекордно ниски стойности. Доходностите на държавните ценни книжа също се понижиха значително. Независимо, че подобни стойности са дългосрочно трудно задържими, аз смятам, че българският капиталов пазар има фундамент за поскъпване.
За да има активност, трябва да има търсене и предлагане
Индивидуалните играчи искат да видят първо движения на цените нагоре
Цветослав Цачев, "Елана Трейдинг"
Раздвижване на БФБ, поне по някои позиции, вече има. Само че то няма нищо общо с предишни борсови ръстове, когато оборотите скачаха значително, а цените на акциите добавяха, почти без изключения, по 20-30% за кратък период от време. Сега борсовите ръстове преминават при по-нисък интерес от пазара и не са предизвикани от еуфория, а от бавното изчистване на неравновесието в търсенето и предлагането или във фундамента и перспективите. Затова и поскъпване по позиции като Каолин, Монбат и Стара планина Холд минава незабелязано, но има своите обяснения и представлява част от новия начин на борсов растеж.
За да има активност, трябва да има търсене и предлагане. Всички фактори, включително икономически и политически, допринасят за тях. Това означава да има пакети от атрактивни дружества, включително и такива, на които държавата държи част от капитала. Компаниите трябва да имат стойност и да вдъхват доверие на инвеститорите. За съжаление стават все повече примерите в точно обратна посока. Такива позиции с прозрачно управление, коректен мениджмънт и добре очертани перспективи за развитие на бизнеса в момента могат да привлекат само професионални инвеститори. Индивидуалните играчи искат да видят първо движения на цените нагоре, а за голямата част от самостоятелните инвеститори алчността е най-силният движещ мотив за инвестиции. Рецептата е проста - атрактивни компании с добро управление, които да започнат да трупат печалби на борсата.
По план трябва да видим държавните пакети от останалите две енергоразпределителни дружества. Очаквам поне една сделка да стане факт, като този път интересът ще бъде по-голям от страна на пазара и държавата няма да продава само на един купувач по цена, която е удобна само за него. Какъвто и да е интерес към приватизацията ще насочи към борсата повече капитали, така че говорим за положителни ефекти. До каква степен, това е невъзможно да се каже, предвид липсата на какъвто и да е ефект досега от приватизацията на ЕВН България.
Очаквам повишение за 2012 г., защото предстои да видим стабилизиране на финансовата система в Еврозоната и бавно връщане на доверието. Вероятно и дъното на текущата криза е някъде зад нас, което означава, че ще има подобрение и в българската икономика към края на годината. Не очаквам обаче борсова еуфория от тези събития, прекалено невидими са за обикновения човек и ако износът и индустрията се подобрят, това няма да има съществен ефект върху крайното потребление и апетита към рискови инвестиции у нас. Акциите на БФБ въобще не са се доказали като алтернатива на депозитите при инфлационна среда, така че няма много място за напразен оптимизъм.
Материалът и изказаните мнения не представляват препоръка за сделки с ценни книжа.