Европейските лидери са под натиск преди срещата на Г-20
Изборите в Гърция леко отпуснаха примката около еврозоната, но инвеститорите почти веднага насочиха интреса си към облигациите на Испания
Европейските лидери са под натиск преди срещата на върха на Г-20 в Мексико. Страните трябва да се справят с дълговата криза и да запазят световната икономика в състояние на платежоспособност.
След като изборите в Гърция леко отпуснаха примката от еврозоната, Китай и Индонезия сигнализираха за неуспеха на борбата с кризата, като вече повече от 2 години Европа не може да спре „заразата”.
Президентът на Световната банка Робърт Зелик заяви, че „политиците са оплескали опита си за спасяване на банките на Испания”.
"Надявам се, че по един или друг начин европейските ни колеги ще постигнат споразумение по методите на управление на кризата," заяви индонезийския президент Susilo Bambang Yudhoyono, който оглавява най-голямата икономика на Югоизточна Азия, в реч в Лос Кабос вчера . "Липсата на такива методи ще има обезпокоителни последици за всички нас", допълни той.
Двудневната среща на върха Г-20 започва днес, след като Испания стана четвъртата страна от евро-региона, която потърси спасителен план. Преговорите ба върха ще включват дискусии за начините на стимулиране на световната икономика.
Някои европейски страни се ангажираха да намалят дефицитите, докато нововъзникващите пазари и тези с по-здравословни финанси заявиха, че ще стимулират търсенето, ако е необходимо.
Междувременно еврото нарасна след като Алексис Ципрас, лидерът на гръцката СИРИЗА, който се застъпва за неизпълнение на спасителните бюджетни рестрикции, не успя да спечели парламентарните избори в Гърция и това намали значително риска, Гърция да стане първата страна членка на еврозоната, която да напусне единната валута.
Германският канцлер Ангела Меркел, френският президент Франсоа Оланд, италианският министър-председател Марио Монти и испанският премиер Мариано Рахой обсъдиха гръцките резултати от изборите по телефона късно вчера, след като се отправиха към Мексико.