Фед реално финансира целия дефицит на САЩ
Количествените улеснения оставят малко пространство за маневриране, ако дойде нова криза
Поредният кръг количествени улеснения от страна на Фед е рискован и оставя малко пространство за маневриране, ако дойде нова криза, коментира икономистът Лорънс Линдзи пред CNBC. Според него с покупката на 40 млрд. долара ипотечен дълг месечно „Фед купува размера на целия дефицит".
„Нямам проблем с това да се правят извънредни неща в извънредни времена", коментира Линдзи, който е бивш икономически съветник на Белия дом, по времето на президента Буш.
Той добави, че е бил съгласен с първите два кръга стимули от Фед. Сега, предвид това, че икономиката расте с темп, близък до тренда си, „правенето на нещо, което не е обичайно е наистина рискована работа"
Той добавя „ако това стане новото нормално, е трудно да си представим какво ще е пространството за маневриране на Фед", ако настъпи нова криза.
Обявеният наскоро от централната банка ход също така сваля от политиците напрежението да се справят с фискалната скала, коментира Линдзи.
„Фед, вероятно защото не може да постъпи иначе, каза на Конгреса: „Ние ще купуваме облигациите ви, без значение какво става. Смятам, че това сваля натиска от президента и Конгреса"
Ефектът от QE3 върху лихвите може също така да откаже Конгреса от справянето с проблема с постоянното взимане на заеми.
„Ако изчисленията на президента на Фед за ефекта на QE3 върху лихвите се сбъднат, ще паднем до средна цена на финансиране за правителството от 0,6%. Защо който и да е Конгрес да не взима още заеми и да харчи, ако може да ги получава при лихва от само 60 базисни пункта"