Гърция приватизира 30% от ДЕИ
Атина обаче се сблъсква с масови стачки на енергийните синдикати и протести на опозицията

Гръцкият парламент прие закон, предвиждащ приватизирането на 30% от Държавната енергийна корпорация (ДЕИ), информира руската агенция ИТАР-ТАСС.
„Законът за малката ДЕИ” предвижда разделяне на енергийния монополист на две части и продажбата на около 30% от активите на ДЕИ, включително производствените мощности и мините. Частичното раздържавяване на енергийния отрасъл е едно от изискванията на международните кредитори, за да получи Гърция нови кредитни траншове. Проектът е бил подкрепен от двете партии от управляващата коалиция - Нова демокрация и ПАСОК. Против са гласували опозиционните партии и независимите депутати в парламента.
По време на гласуването пред сградата на парламента се проведе демонстрация, организирана от енергийните профсъюзи и опозиционни партии. По-рано вчера най-големият профсъюз от държавния сектор в Гърция (АДЕДИ) започна 24-часова стачка срещу приватизацията на ДЕИ, новата серия съкращения, орязването на заплатите и пенсиите. "Вътре гласуваха, а навън протестираха", коментира в заглавие вестник „Елефтеротипия”.
Синдикатът иска преобразуване на временните трудови договори в постоянни и разкриването на нови работни места. АДЕДИ е категорично против приватизацията на корпорацията, ВИК дружества на Атина и Солун, пристанища, плажове и друга държавна собственост.
„Електричеството е обществено благо, а не стока, която трябва да се разпродава евтино, затова тези, които го правят, трябва да бъдат подведени под отговорност пред обществото”, заявиха от Общонационалната конфедерация на труда на Гърция. „Борбата с приватизацията на ДЕИ ще бъде продължителна дори след като бъде приет закона”, казват от синдиката.
Вестник „Та неа” пише, че опозиционните СИРИЗА, "Независими гърци" и "Златна зора" са внесли в парламента свои предложения за организиране на референдум за приватизацията на електрическата компания. Изданието уточнява, че те са успели да съберат само 115 подписа, докато законът изисква 120 подписа за референдум. Парламентът пък може да одобри предложението, ако има необходими 180 подписа. Очаква се днес по този въпрос да се произнесат Комунистическата партия и Демократичната левица ДИМАР.
Наблюдатели смятат, че конфронтацията между правителство и опозиция по въпроса в следващите дни ще ескалира и че се очертава намесата на президента Каролос Папуляс. Той, в качеството си на държавен глава, последен трябва да сложи подписа си под законопроекта за разпродажбата на 30% от акциите на силно задлъжнялата компания, като изиграе ролята на регулатор за това дали дружество трябва да запази държавния си характер. „Правителствената коалиция се движи на тъмно и се страхува от референдум”, заявява от страниците на вестник „Вима” лидерът на опозицията Алексис Ципрас.
Решението за приватизация на компанията е част от ангажиментите на гръцкото правителство към международните кредитори, които поискаха Гърция да либерализира енергийния си пазар като предварително условие за изплащане на следващи траншове от международната спасителна помощ за страната.