Хонконгски милиардер дари $350 млн. на Harvard University
Джералд Чан е завършил Школата за публично здравеопазване към ВУЗ-а и се надява тя да реши глобалните проблеми като вируса ебола

Най-престижният ВУЗ в света Harvard University (Харвардският уноверситет) получи най-голямо в 378-годишната си историята дарение – 350 млн. долара, пише британският вестник The Financial Times (FT).
Дарението е за подкрепа на Школата за публично здравеопазване (School of Public Health) към Харвардския университет. То е от богатата китайска фамилия Чан, която се занимава с недвижими имоти в Хонконг.
В университета го наричат „трансформативно дарение“, което има за цел да засили изследователските програми на ВУЗ-а и да бъде в помощ на студентите. То ще помогне да се открият и да се насърчават решения на четирите глобални заплахи за здравето: пандемии, вредни физическа и социална среда, хуманитарни кризи и липса на здравни системи, обявиха от ръководството на школата.
Парите са 75% от необходимите на школата 450 млн. евро до 2018 г. Дарението ще отиде във фонда на Харвард юнивърсити, който акумулира 32 млрд. долара и е най-големият в САЩ с капиталовата си кампания за събиране на 6 млрд. долара до 2018 г.
Семейство Чан е направило дарението чрез своята Morningside Foundation (Фонфация Морнингсайд), базирана край Бостън. Оттам заявиха, че „се надяват да подпомогнат ВУЗ-а като инвестират в неговите хора, идеи и инфраструктура“.
„Като се има предвид, че медицината има тенденция да се фокусира върху индивидуалното лечение, инициативи в превантивното обществено здравеопазване могат да повлияят на цели общности“, каза пред FT Джералд Чан, който е завършил училище за обществено здраве в Харвард през 1970. Той има лично състояние от над 3 млрд. долара, а компанията, управлявана от брат му Рони Чан, е една от водещите и старите хонконгски компании в имотния сектор.
Той смята, че изследванията в областта на общественото здраве са полезни при подобни ситуации като с вируса ебола. „Ако се вгледате в света, той се е развил по такъв начин, че имаме нужда от публичното здравеопазване повече от всякога“, заяви китайският меценат пред FT. „Ако искате сте ефективни при сблъсъка със световни заплахи в здравеопазването, общественото здраве трябва да бъде част от решението“, каза още Дж. Чан.