Изменя ли се тенденцията на пазара на суровини
Експерти твърдят, че продължаващите опасения около кризата в еврозоната тежат до голяма степен на настроенията през последните месеци, тъй като инвеститорите са се преместили към други бизнеси
За последните 10 години сякаш имаше само една посока за суровините и тя бе нагоре. През последните месеци обаче, суровият петрол и други стоки започват да изхабяват потенциала си, което кара анализаторите да предполагат, че бумът им свършва.
Сортът Брент е паднал от около 128 долара за барел в началото на март до 106 долара. На 30 май, цените на петрола в САЩ паднаха до най-ниските си нива от средата на октомври миналата година на едва 88 долара.
"Бяхме свидетели на значителен спад в стойността на стоките в последно време", казва Дейвид Джоунс от IG Index. "Доверието в медта и петрола е засегнато от продължаващите песимистични новини около глобалния икономически растеж - или по-скоро липсата на такъв".
Експерти твърдят, че продължаващите опасения около кризата в еврозоната тежат до голяма степен на настроенията през последните месеци, тъй като инвеститорите са се преместили към други бизнеси.
"Суровините са склонни да се разпродават рязко по време на периоди на интензивен пазарен стрес – каквито са налице и сега с кризата с държавния дълг на еврозоната”, казва Катлийн Брукс, директор анализи във Forex.com, онлайн платформа за търговия с валута.
Цените на петрола също страдат след като волатилността на капиталовите пазари изпрати големи парични потоци към американския долар. "Тъй като повечето хранителни стоки се оценяват в долари, цената се движи обратнопропорционално, така че по-силен долар отговаря за ниски цени на петрола и на златото", казва Бренда Кели от CMC Markets.
Докато някои анализатори остават оптимистични в дългосрочен план, други предупреждават, че така тези стоки достигат края си на фона на опасенията за забавяне на търсенето от Китай.
"Ако икономическото доверие пада допълнително, перспективите за стоките няма да изглеждат добре, а и с европейските политици, които не са в състояние да намерят решение, инерцията вероятно ще продължи да се засилва надолу", казва Саймън Денман, главен изпълнителен директор на Capital Spreads.
Експерти казват, че по-голямата нестабилност на цените на петрола предоставя повече търговски възможности за инвеститорите на дребно.