Кабинетът "Орешарски" без търг вкара "Центргаз" в "Южен поток"
Това е мащабен скандал - България заобиколи санкциите на ЕС и САЩ, алармира пред Economic дипломатът Илиян Василев
Скандално разкритие
Правителството на Пламен Орешарски в оставка е дало съгласието да бъде вписана дъщерната компания на "Газпром" - "Центргаз" като акционер в консорциума за строителство на газопровода "Южен поток" в България.
Както писа вчера агенция "Икономика", руският олигарх и спаринг-партньор на президента Владимир Путин – Генадий Тимченко призна, че компанията му "Стройтрансгаз" напуска проекта, за да не го компрометира. Както е известно, той е в черния списък на САЩ за санкции към Москва.
Новината както винаги в подобни случаи дойде не от българските медии, а отвън. Днес авторитетният руски всекидневник "Ведомости" (съвместно издание на The Financial Times и The Wall Street Journal) цитира източник в "Газпром", според който "по инициатива на "Стройтрансгаз" е произведена замяна на "Центргаз".
По думите му замяната е "одобрена от българските и руските участници в проекта" - тоест Българският енергеин холдинг като част от проектната компания "Южен поток България" реши без провеждане на нов търг да приеме такива условия. Според представител на "Газпром" обаче "всички необходими спроазумения са подписани в съответствие с българското законодателство".
Според източника в "Газпром" също така замяната нямало да повличе на сроковете за реализация на проекта. "Тимченко бе неофициалната пречка за реализация на българския участък на газопровода", призна човекът на "Ведомости" в "Газпром".
Според източника Тимченко бил "единственото нещо, за което успяха да се хванат за спирането на проекта". Той смята, че без олигарха "проектът, може би, ще се получи да бъде раздвижен".
Представител на ЕК обаче увери "Ведомости", че нарушенията на правилата на ЕС по обществени поръчки остават налице дори при смяна на акционер в главния подизпълнител.
Илиян Василев: Това е скандал!
Бившият посланик на България в Русия и енергиен експерт Илиян Василев коментира специално за агенция "Икономика" (Economic.bg), че „това е скандал по няколко направления”. „Първо самия търг - е обект на критика от страна на ЕК защото е опорочен като процедура. Второ, промяната на едно юридическо лице с друго е крещящо нарушение на бизнес практиките и закона. Това действие може да се оспори и в съда, тъй като Центргаз не е участвала в търга", категоричен е той.
„Трето, освен всичко друго "Центргаз" е свързано лице с "Газпром" - филиал - той има конфликт на интерес, което увеличава проектния риск, особено за нас, тъй като на практика това си става вътрешно газпромовски проект без никакъв контрол или участие от наша страна", смята дипломатът.
Според него също така "съгласието на БЕХ, ако такова е дадено, означава, че Бълагрия или държавна компания е дала съгласието са за заобикаляне на санкциите на ЕС и САЩ, което дава възможност за санкциониране на самата страна и на лицата, които са го направили. Шефовете на БЕХ и министъра на енергетиката на първо място", възмути се той.
В страницата си в социалната мрежа Facebook той бе още по-остър, като според него такива действия не бива да се предприемат, "докато не се направи специална комисия за разследване на престъпления по служба във връзка с изпълнението на проектите по Енергийния шлем, както и злоупотреби с власт и влияние, нищо добро не ни чака". Според Илиян Василев очевидно, "няма прокуратура, затова ще има ЕК". Той смята, че главният прокурор Сотир цацаров "се обезличи тотално".
Освен това "Южен поток" вече има разрешение за строеж на българска територия и това се вижда от сайта на Министерството на регионалното развитие. То е за приемния терминал в местността "Паша дере", компресорна станция - Варна, и път в горска територия. Разрешението е подписано от бившия министър на регионалното развитие Десислава Терзиева на 31 юли, която позволява и предварително изпълнение на проекта.