Лондон инжектира 100 млрд. паунда в банките
Oколо 80 млрд. паунда ще бъдат предоставени под формата на кредити, а останалите ще бъдат инвестирани под формата на "наливана" ликвидност от 5 млрд. паунда месечено
В битка за опазване на финансовата си система стабилна, правителството и централната банка на Великобритания обявиха, че ще отпускат над 100 млрд. паунда, които ще бъдат за спасяването й, съобщава Reuters. Решението има за цел да осигури допълнителен ресурс за по-изгодни кредити, с които да се преодолее рецесията в страната. Според правителството „черен облак” е надвиснал над еврозоната и това дава отражение и на острова. За това са нужни спешни мерки за действие.
Новината идва в навечерието на парламентарните избори в Гърция, които могат да решат съдбата на еврозоната и които поставят съдбата на съседите ни на кръстопът.
Около 80 милиарда паунда ще бъдат предоставени под формата на кредити, а останалите средства ще бъдат инвестирани под формата на ликвидност на стойност 5 милиарда паунда месечно в продължение на половин година.
В реч пред финансисти Управителят на "Bank of England" Мървин Кинг заяви, че че Великобритания стартира схема за предоставяне на евтини дългосрочно финансиране на банките, за да ги насърчи да отпускат кредити за бизнеса и потребителите. Проблемите на еврозоната потискат психологически бизнеса и домакинствата във страната. Той поясни, че целта е банката да активира инструмент за за ликвидност при спешни случаи.
Великобритания все още се възстановява от финансовата криза от 2007 - 2009, която направи много британци по-бедни и принуди страната да спасяване големите банки от банкрут с десетки милиарди лири от парите на данъкоплатците.
Правителството обяви в четвъртък всеобхватна реформа на банковите регулации, насочени към това финансовите институции да стана по-безопасни, и да се избегне повторение на кризата, която доведе Великобритания два пъти в състояние на рецесия през последните четири години.
Междувременнo финансовият министър на Великобритания Джордж Озбърн потвърди подкрепата си за създаването на банков съюз в еврозоната. Той призова и за емитирането на общи еврооблигации, както и Германия да подкрепи по-слабите икономики в еврозоната.
Озбърн обаче предупреди, че британските данъкоплатци данъкоплатци няма да застанат зад банките в еврозоната, а отделните държави трябва сами да отговарят за надзора над банковия сектор, особено в условията на криза.