По-строги мерки за некоректните фирми
Солидарната отговорност на доставчиците за дължим и невнесен данък от друго лице, трябв ада се премахне, смятат от БСК
Солидарната отговорност на всеки доставчик за дължим и невнесен данък от друго лице, ползвало данъчен кредит, трябва да бъде отменена. Също така е нужен облекчен ред за разкриване на банковата тайна пред Националната агенция за приходите. Това са част от предложенията на Българската стопанска камара (БСК) към администрацията, като целта е преодоляване на проблемите с данъчните измами и източването на ДДС, както и с блокирането на активи на изрядните данъкоплатци.
От камарата очертаха, че сред най-сериозните проблеми са и вътрешнообщностните доставки, при които от фирмите се очаква да са наясно със статуса на своя контрагент, независимо от коя страна от ЕС е той, тъй като носят солидарна отговорност с него, ако е данъчно некоректен и неизряден. Ние не сме разследващи органи, нито имаме достъп до данъчните досиета на нашите контрагенти, за да носим солидарна отговорност с тях, категорични бяха участниците в конференцията.
„В момента има епидемия от „заразяване” на коректни фирми при фактуриране към тях от рискови доставчици и това става по напълно законово регламентиран път”, каза изпълнителният председател на камарата Божидар Данев.
По думите му управляващите трябва да предприемат спешни мерки срещу това явление, тъй като то обрича икономиката на неконкурентоспособност и влече като последствия ограничаване на инвестициите, свиване на търговската и производствена дейност, закриване на цели предприятия, включително и работни места.
Според бизнеса са необходими спешни мерки в областта на данъчното законодателство и практиката по неговото прилагане. В битката с некоректните данъкоплатци трябва да се включат МВР и прокуратурата вместо да бъдат наказвани коректните, смятат от бизнеса.
От камарата поискаха НАП и финансовото министерство да публикуват анализ на ревизионните актове от последните 5 години, както и броят и размерът на издадените актове, тези, които са отменени, несъбираеми суми по актовете на фирми-фантоми, събрани суми, присъдени на НАП лихви и разноски.
Също така трябва да се увеличат проверките и ревизиите на адрес при старта на дейността на новорегистрирани фирми, както и да бъде създаден регистър с данни за постъпленията по ДДС, акцизи и дължим данъчен кредит.
Информационна агенция "Икономика"