Свалянето на банковата тайна съсипва швейцарските банки
Според банкери и инвеститори швейцарските банки или трябва да привличат средства от развиващите се пазари, или ги чака "бавна смърт"
Швейцарските банки или трябва да привлекат заможни клиенти от развиващите се пазари, или ги чака "бавна смърт", пише Bloomberg, като цитира мнението на представители на сектора и инвеститори. Според тях причината за черната прогноза са непрестанните гонения от страна на щатските и европейските власти спрямо клиенти на банките, за укриване на данъци. Това води до изтичане на капитали от швейцарската финансова система.
Според Херберт Хенсъл от Cap Gemini западноевропейците може да изтеглят около 135 млрд. франка от сметките си в Швейцария, което се равнява на около 15% от общите им вложения. По данни на Bank Sarasin & Cie. през първите шест месеца на годината частни клиенти са изтеглили около 3 млрд. франка от швейцарската банкова система.
От началото на ерата на "черните пари" Швейцария изгради най-големия офшорен център на световното богатство. Тази ера обаче свърши преди три години, когато щатските власти заведоха дело срещу най-голямата банка в Швейцария - UBS. Голяма част от най-богатите клиенти, от които банките генерират и най-големите си приходи от такси, се изтеглят от страната, под заплаха, че сметките им ще бъдат отворени за властите. По данни на Vontobel Holding това ще принуди около 100 банки в Швейцария да затворят.
От 1934 г. в Швейцария действаше закон, който гарантира банковата тайна на клиентите в страната, след като две години преди това двама швейцарски банкери са били арестувани в Париж за укриване на данъци от страна на френски клиенти. След като закона действаше 75 години, Швейцария вече държеше една трета от офшорното богатство. През 2009 г. обаче американските власти принудиха UBS да разкрие сметките на 52 хил. американски граждани, които са държали по сметки там недекларирани доходи.
"Швейцарските банки се подготвят да се справят с изтичането на капитали и подготвят стратегии за привличане на "бели пари", коментира Хенсъл.
Според Vontobel Holding една на всеки три банки ще изчезне или ще се слее с друга финансова институция през следващите пет години. Според анализаторите на компанията падането на приходите от такси няма да може да компенсира по-високите регулаторни изисквания към швейцарските банки.
Според управляващият директор на Lombard Odier & Cie. Бернард Дрокс някъде около 2013 г. или 2014 г. управляваните активи в швейцарската банкова система ще намалеят с 25%.