Тимченко потвърди, че „Стройтрансгаз“ няма да строи „Южен поток“
Руският олигарх от санкционния списък се оплака, че Джон Маккейн e убедил София да се откаже от компанията му като изпълнител
За да не дискредитира проекта на Путин
"Стройтрансгаз", с мажоритарен собственик в лицето на руския олигарх и спаринг партньор на президента Владимир Путин Генадий Тимченко, напусна проекта за газопровод "Южен поток" на територията на България. Това заяви самият Генадий Тимченко в интервю за агенция ИТАР-ТАСС.
Както вече писахме, идеята е тя да бъде сменена от дъщерното дружество на руския монополист "Газпром" - "Центргаз". Припомняме, че позицията от ГЕРБ призовава за провеждане на нов търг от страна на проектната компания "Южен поток България" по прозрачни условия, а Реформаторският блок и «Зелените» настояват за отказ от проекта изцяло.
Генадий Тимченко припомни за визитата на американския сенатор Джон Маккейн в България за среща с премиера Пламен Орешарски. «Ние спечелихме търга, надявахме се да внесем съответния принос в общото дело, но виждате ли г-н Маккейн отишъл в България и уговорил местните власти да се откажат от нашите услуги», коментира Тимченко.
Според него "Стройтрансгаз" не иска да излага на риск целия проект. "Излязохме от проекта за да не го застрашим с провал. Планираше се "Стройтрансгаз" да трои по територията на България първия сухопътен участък от тръбопровода с дължина 500 км", оплака се олигархът.
«Сега нас трябва да ни замени принадлежащата на „Газпром" компания "Центргаз"...Макар че "Стройтрансгаз" участваше в големи международни проекти, изграждахме част от „Северен поток" между Германия и Чехия, прокарвахме тръбопроводи в арабски държави", казва Тимченко.
В интервюто Тимченко се оплака, че "за всичко трябва да се плаща": "Дори за приятелство с държавен ръководител...". Той обеща и да дари на държавата цялото си състояние (15 млрд. според ForbesRussia– бел.ред.), "ако се наложи". Също така отрече големият бизнес елит да се "бунтува" заради санкциите към Русия и увери, че „няма им мине през главата да критикуват президента” за конфликта в Украйна.
Припомняме, че след като "Центргаз" победи в търга за строителството на сръбския участък на газопровода "Южен поток", съветът на директорите веднага одобри в България да бъде открит филиал на компанията.
Както е известно, и посолството на САЩ в София чрез посланика Марси Рийс се възмути, когато "Стройтрансгаз консорциум" спечели търга за "Южен поток", понеже г-н Тимченко, който държи над 50% от "Стройтрансгаз", беше включен е в списъка на САЩ със санкции срещу руски граждани заради намесата на Русия в Украйна.
"Стройтрансгаз консорциум", в състава на който влизаха руската "Стройтрансгаз" и българската "Газпроект Юг", спечелиха през май 2014 г. търга за изграждането на отсечката от "Южен поток" на територията на България. След като ЕК нареди работата по проекта да спре, а сенатор Макейн посочи това на Орешарски, проектът е във висящо състояние. Впоследствие ЕК нареди и на Сърбия, където работи "Газцентр" да спре дейностите по проекта.
Бордът на Българския енергиен холдинг (БЕХ) преди седмица се опита да гласува и кредита на "Газпром" от 620 млн. евро за българския участък, но отмени заседанието. Зам.-министърът по енергетиката в оставка Иван Айолов коментира тогава за Economic.bg, че ресорният министър Драгомир Стойнев и премиерът Орешарски нямаше да одобрят това решение, след като е "поет ангажимент пред ЕК".