Всеки четвърти давал рушвет на чиновник
По 150 000 подкупа се дават у нас на месец, корупцията е най-голяма в здравеопазването и полицията
По 150 000 рушвета се дават всеки месец у нас, като в повечето случаи инициатор е администрацията. Това става ясно от проучване на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД). По подкупи страната ни е между 2 и 3 пъти над средното месечно равнище в ЕС, каза заяви Александър Стоянов, директор по научната дейност в центъра.
От данните става ясно, че през миналата година всеки четвърти от гражданите, които са контактували с държавни чиновници, е давал нещо, за да получи услуги.
Според Стоянов съпротивата срещу корупцията нараства, но се отчита повишаване на дела на хората, които отиват с нагласата, че ще дават подкуп.
Най-много подкупи се дават в здравеопазването, където отиват 38 процента от рушветите и полицията, където са отчетени 20 процента. От центъра отчитат намаление на корупцията в стопанската сфера. Участието на бизнес сектора в корупционни сделки е с най-ниски стойности за последните 12 години, посочват от ЦЕД.
Индексът на корупционен натиск върху населението при правителството на Симеон Сакскобурготски е бил най-малък - 1.0-1.1. Най-висок е при кабинета „Станишев” - 1.5-1.7. При сегашното управление се стабилизира на нива 1.1-1.3, твърдят от ЦИД.
Според старшия анализатор Филип Гунев корупционните схеми у нас се подхранват и от практиката всяко правителство да заменя целия висш административен ешалон. По думите му подобни практики биха били много по-трудни за изпълнение, ако има една администрация, която е професионална и не се сменя с всяко правителство. В тази връзка това важи и за полицията, там също няма разграничение, те също са част от този политизиран механизъм, каза още Гунев.