Adidas отрече раздяла с Reebok
Немският концерн цени ролята на марката, в стремеж да подобри позициите си в САЩ
Adidas AG няма да продава популярната си марка Reebok. Това заяви главният изпълнителен директор на германския производител на спортни стоки в интервю за немски седмичник. Продажбата на Reebok е „само теоретично възможна, ако въобще е, защото марката е много интегрирана“, заяви Херберт Хайнер, цитиран от MarketWatch.
През октомври миналата година The Wall Street Journal съобщи, че консорциум от инвеститори от Хонконг и Абу Даби е отправил оферта за 1,7 млрд. евро, за да придобие Reebok от Adidas в ход, който щеше да прекрати 8-годишната съвместна работа между двата бранда след серията разочароващи резултати.
Тогава големите акционери на германския производител на спортни стоки посочиха, че Adidas трябва да обмисли добре предложението. Компанията отчете слаби резултати през 2013 г. и 2014 г., като някои инвеститори дори призоваха Хайнер да се оттегли.
Adidas придоби Reebok през 2006 г. за около 3 млрд. евро, с намерението тя да създава спортни обувки и екипировка като конкурент на Nike. Друга цел на сделката беше да даде повече тежест на Adidas в САЩ, където Nike има значителна преднина.
През 2005 г., когато е обявено придобиването, Adidas и Reebok се класират съответно на 2-ро и 3-то място по дял на пазара на обувки на дребно, със своите 10% и 8%, сочат данни на компанията за проучвания SportsOneSource. Делът на Adidas на този пазар намаля до 6% тази година, докато този на Reebok спадна до 1,8%. Междувременно пазарният дял на Nike се увеличава до 60% от 35% през 2005 г.
„Всеки знае, че фитнесът е най-голямата тенденция и че Reebok е правилната марка. Така че няма защо да се разделяме с нея сега“, изтъкна главният изпълнителен директор, като добави, че Reebok сега се справя добре.
Въпреки завръщането към висока рентабилност на Reebok, Adidas все още се бори да подобри позициите си в САЩ, където компанията спадна до трета позиция сред спортните марки.
По думите на Хайнер Adidas взема предвид всички конкуренти сериозно, но добави: „Ние видяхме много марки, които постигнаха добри резултати за кратко време, а след това изчезнаха“.