АМДЖЕН инвестира 20% от годишния си оборот в наука и нови лекарства
Всяко усилие в полза на пациента, в разрешаването на непосрещнатите медицински нужди, е стъпка напред
Д-р Красимира Чемишанска:

© ECONOMIC.BG / Личен архив
Д-р Красимира Чмишанска е изпълнителен директор на AMGEN за България – една от водещите биотехнологични компании в света. Завършила е медицина в МУ - София. Започва кариерата си в областта на клиничната имунология, след което добива повече от 20 години опит във водещи мултинационални фармацевтични компании. Председател е на Управителния съвет на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители в България (ARPharM).
Фармацевтичната индустрия и в частност биотехнологиите са един от най-динамично развиващите се сектори в икономиката. Като една от водещите биофармацевтични компании наблюдавате ли нарастване на дела на биотехнологичните лекарства?
– Това безспорно е тенденция не само за България, но и в световен мащаб, която има своето обяснение. Изследването на биологичните процеси и познанията за човешкия геном откриват нови възможности за лечението на много заболявания, които в момента се смятат за нелечими. Сега те представляват около 20% от всички лекарства, но броят им бързо нараства. 4 от всеки 5 нови молекули са биотехнологични. Създаването на тези иновативни лекарства е свързано със сериозни предизвикателства . От една страна, за фарма компаниите е необходимостта от мащабни инвестиции в научна и развойна дейност за създаване на ново, ефективно лекарство (над 2,5 млрд.щ.д.). От друга, за здравните институции и фондове, за да се осигури финансиране и достъп на пациентите до новите терапии.
Оправдават ли се огромните инвестиции в нови лекарства и терапии?
– Всяко усилие в полза на пациента, в разрешаването на непосрещнатите медицински нужди, е стъпка напред. Биотехнологичните лекарства имат много висока специфичност, вече говорим за персонализирана терапия, основана на биомаркери, което представлява огромен прогрес в съвременната медицина. Поради това те са и много по-ефикасни, с по-висока стойност, но приложението им води до спасяване на човешки животи, удължена преживяемост и ползи за обществото от спестени индиректни разходи. Амджен инвестира около 20% от своя годишен оборот в развитието на науката и нови лекарствени открития.
В кои области и заболявания са насочени научно-изследователските проучвания на Амджен?
– Те са свързани със сериозни социално-значими заболявания, каквито са онкологичните, хематологичните, нефрологичните и костните заболявания – остеопорозата и костните метастази.
Тази година отбелязвате 10 години на българския пазар. Какво постигна AMGEN България за този период?
– Осигуряването на достъпа на българските пациенти до последните достижения на биотехнологиите в медицината е основен приоритет за нас през всичките тези години.
Ние се стремим новите открития и концепции за лечение да достигат максимално бързо до българската медицинска общност. За това през годините разработихме мащабен и дългосрочен образователен проект сред лекари и студенти - Amgen Biotech Academy.
Заедно с този важен за нас юбилей, отбелязваме и петнадесет години от старта на програмата на Амджен за клинични проучвания в България, в която за този период компанията е направила сериозни инвестиции.
Един от безспорните успехи на AMGEN България е и престижният сертификат на Тор Employers Institute, с който се отличават най-добрите работодатели. Компанията ни го получи в 3 последователни години за изключително добрите условия на труд и възможностите за развитие на екипа.