АП отказа на Малинов да смени държавния представител в „Лукойл Нефтохим“
Министърът на енергетиката е искал да назначи без конкурс Цветан Цирков

© ECONOMIC.BG / БТА
Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов е опитал да смени представителя на държавата в бургаската рафинерия „Лукойл Нефтохим“. Преди десетина дни Министерството на енергетиката е поискало да махне Бойко Ницов, енергиен експерт от Центъра за изследване на демокрацията, и без конкурс да назначи Цветан Петров Цирков, дългогодишен служител в Министерство на икономиката и индустрията в отдел „Публични предприятия“.
От документите, публикувани в Търговския регистър, се вижда, че Малинов предлага смяната още през август тази година, като тогава е обявена покана за свикване на редовно годишно Общо събрание на акционерите, планирано за 17 септември. Но в крайна сметка точката не е вписана в дневния ред на заседанието, което се е провело тогава.
Малинов е упълномощил Калин Анастасов, главният секретар в МЕ, да го замества като представител на събранието и той обявява пред присъстващите, че държавата иска да смени представителя си. Акционерите приемат точката да се разгледа и гласуват смяната.
Агенцията по вписванията (АП) обаче е отказала да впише Цирков на мястото на Ницов. Съдиите откриват пропуски в документацията, а именно, че точката не е присъствала предварително в дневния ред.
На състоялото се на 17.09.2024 г. заседание на общото събрание не е бил представен 100% от капитала на акционерното дружество, поради което разглеждането на въпроси, невключени в дневния ред, е в противоречие с разпоредбата на чл. 231, ал. 1 от Търговския закон", се казва в мотивите към отказа.
Припомняме, че Бойко Ницов беше назначен за представител на държавата в "Лукойл Нефтохим" преди година, но след проведен публичен конкурс.
При Цирков такава не е провеждана, поне не публично. Интересното е, че преди 10 години точно той е човекът, който предлага Румен Овчаров от БСП – един от санкционираните към днешна дата българи заради корупция по глобалния закон "Магнитски" – да защитава интересите на държавата в руската рафинерия. Седмица по-късно той е избран и беше на поста до 2016 г.
Агенцията по вписванията казва още, че голяма част от акционерите са представени чрез пълномощници на заседанието и не всички имат пълномощни с нотариално удостоверени подписи на упълномощителите, които са изрични и даващи права на пълномощниците да гласуват по определен начин по всяка точка от предварително обявения дневен ред.
Ситуацията с рафинерията в Бургас сега е деликатна, тъй като тя е в процес на продажба, а държавата разполага със "златна акция", която дава особени права за контрол и блокиране на решения.