Apple има секретен екип, работещ по сателитни технологии

© ECONOMIC.BG / Apple
~ 2 мин.
Apple има секретен екип, който разработва сателит и свързана към него безжична технология, опитвайки се да намери нов начин за предаване на данни онлайн директно към устройствата, казват запознати пред Bloomberg.
Екипът е съставен от около дузина инженери в областта на аерокосмонавтиката, сателитното и антенно проектиране. Проектът все още на ранен етап и не се знае дали ще бъде финализиран. Целта все пак е резултатите от него да бъдат внедрени в рамките на пет години. А интересът на изпълнителния директор Тим Кук към идеята доказва, че той е приоритетен за Apple, смятат източниците, пожелали анонимност.
Разработките в сферата на комуникационните спътници и безжични технологии от ново поколение имат потенциала да намалят зависимостта от мобилните оператори. Не е изключено например устройства на Apple да бъдат свързани помежду си, но не в традиционната мрежа.
Компанията може да изследва и възможностите на спътниците за по-прецизно проследяване на местоположението на устройствата, като дава възможност за по-съвършено картографиране и нови функционалности.
Не е ясно дали Apple смята да създаде скъпо струващо сателитно съзвездие, или да използва наземно оборудване, което да взема данни от съществуващите и да ги изпраща към мобилните устройства.
Northrop Grumman, Lockheed Martin и Boeing са едни от най-големите производители на спътници. Напоследък амбиции в областта демонстрират и компании като Amazon, Facebook и Space X. Едно от големите предизвикателства е как да бъде намерен устойчив и печеливш бизнес модел.
Що се отнася до Apple, през последните месеци компанията е започнала да наема нови софтуерни и хардуерни специалисти за своя екип. Търсят се инженери с опит в проектирането на компоненти за комуникационно оборудване.
Екипът се ръководи от Майкъл Трела и Джон Фенуик, бивши аерокосмически инженери, които преди това са участвали в ръководството на компанията за сателитни изображения Skybox Imaging, придобита от Google през 2014 г.
Досега двамата са проучвали възможността да разработят сателитна технология. Към екипа се присъединяват и експерти от безжичната индустрия, като Мат Етъс – един от най-именитите в тази област. Apple нае и Ашли Мур Уилямс, дългогодишен изпълнителен директор на Aerospace Corp., който се фокусира върху комуникационните спътници, и Даниел Елис, бивш изпълнителен директор на Netflix, който помага за наблюдаването на мрежата за доставка на съдържание на компанията.
Работата по сателитната технология е един от няколкото „специални проекта“. Други такива са шлемът са виртуална реалност и очилата с добавена реалност. Apple увеличава усилията си и в посока на разработването на собствени чипове, опитвайки се да се еманципира от Intel и Qualcomm.
Apple бързо разшири бюджета си за научни изследвания, като инвестира 16 млрд. долара през фискалната 2019 г. Размерът на сумата се е увеличил с 14% спрямо предходната година. Една от основните цели на Apple е да внедри повече технология зад продуктите си.